Aktivní sezení, co nebolí - ergonomická židle

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
28. 07. 2020
Špatné sezení je příčinou mnoha obtíží. Od bolestí zad k bolestem hlavy a celkové únavě. Investice do kvalitní židle se tak určitě vyplatí. Velkou popularitu si v dnešní době drží tzv. ergonomické židle, jejichž důmyslný systém opory pro sedící lidské tělo garantuje, že několikahodinová práce u stolu už nebude ke konci nepříjemná a bolestivá.

Ergonomické židle umožňují zcela jiný způsob sezení, než na jaký jsme zvyklí z běžných židlí či kancelářských křesel. Jeho speciálně navržená konstrukce podporuje typ sezení, při kterém je třeba nevědomě zapojovat určité svalstvo, které tak neztuhne – posléze nebolí.

I při sezení je vyvíjena aktivita

Dynamické či aktivní sezení, tak se nazývá způsob, jakým je sezení uskutečňováno na ergonomicky řešené židli. Při vývoji těchto typů židlí se povětšinou vycházelo z principu posedu na rehabilitačním míči, který je znám pro své specifické vlastnosti umožňující vyřešit problémy se zády, zádovým svalstvem a páteří. Tento míč by byl ideální, avšak vzhledem k jeho proporcím by asi nebyl oporou, jakou vyžaduje práce za stolem, u počítače apod. Proto se výrobci pokusily přenést všechny jeho pozitivní vlastnosti do ergonomické židle. Ta je pak schopná držet páteř v nejlepší poloze jako na míči a zároveň nezatěžovat, ale aktivizovat zádové svalstvo.

Pět věcí, které by ergonomické židli neměly chybět

Pokud se rozhodnete, že investujete do pohodlí a svého zdraví, pak byste se při výběru takovéto židle měli zaměřit zejména na pět jejich součástí, které se podílí na výsledném pocitu ze sezení. Ve středu vašeho zájmu by tak měl být určitě sedák, u kterého se nároky na kvalitu zaměřují především na velikost, anatomický tvar a možnost výškové nastavitelnosti. Dalším důležitým kritériem je kvalita konstrukce s kolečky, dá se říci „podvozku“ židle. Zde je nutno sledovat hodnoty nejen o materiálu, z něhož je vyroben, ale také celkovou stabilnost, pevnost a to, jak pracují kolečka. Neméně důležité jsou i područky, u kterých se předpokládá možnost nastavení výšky či rozpětí. Také by do rukou neměly tlačit. Stejně přísně je třeba hodnotit opěru zad, na které by neměl chybět pás držící bederní páteř. Opět nesmí chybět možnosti nastavení. Materiál látky, kterou je opěradlo potaženo, by měl být snadno čistitelný a nemělo by docházet v létě k přílišnému zahřívání a v zimě naopak k nadměrnému ochlazování.  

Vyhněte se nákupu bez vyzkoušení

V neposlední řadě je nutné uvést i praktické doporučení, které se týká samotného nákupu. K jeho uskutečnění si nevystačíte pouze s katalogem či webovou prezentací. Tedy za předpokladu, že chcete židli, která vám bude opravdu ku prospěchu. Zajděte si židli vyzkoušet, zasedněte s ní ke stolu a provádějte pohyby, které skutečně u stolu děláte. Jen tak zjistíte vhodnost či nevhodnost vybraného typu.

Ergonomicky řešená židle by měla být pro všechny v kanceláři pracující lidi samozřejmostí. Záda jsou totiž nevyzpytatelná a jejich bolestivá „odměna“ za léta, kdy se necítila dobře, může přijít až se zpožděním, ale o to intenzivněji.

Pro Senior Portál napsala
Jana Krčová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému