Americký park Yosemite - idealní místo pro seniory

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
27. 03. 2020
Chtěli byste vidět krásnou nedotčenou přírodu, ale už máte určitá zdravotní omezení, takže si myslíte, že tento sen už se vám nesplní? Mýlíte se. Národní park Yosemite, ležící na západním pobřeží Spojených států amerických, je totiž přístupný v podstatě pro každého, dokonce i pro vozíčkáře.

Národní park Yosemite se stal v roce 1864 prvním státním parkem v zemi. Zabírá plochu 2000 kilometrů čtverečních a jeho největší chloubou je Yosemitské údolí.  To je pouze jedenáct kilometrů dlouhé a jeden a půl kilometru široké, budete si zde však připadat jako v ráji. Pouze když pojedete autem, uvidíte vodopád Bridalveil, přes tisíc metrů vysoký útes El Capitan (ten je jednou z největších skal na světě), nejkolmější útes v Severní Americe Half Dome (ten se od čisté vertikály odchyluje jenom sedmi procenty) a největší vodopád v parku Yosemitský vodopád (ten se skládá v podstatě ze dvou vodopádů - horního a dolního  - a celkově měří kolem tři čtvrtě kilometru). 

Samozřejmě ne všude se dá dojet autem, takže v parku jsou desítky nejrůznějších stezek. Ty jsou však většinou betonové, takže se po nich mohou vydat i vozíčkáři. Z méně náročných stezek mohu doporučit výlet k Mirror lake (v něm se zrcadlí skály) nebo nádherný, ale už trošku obtížnější, je výlet k vodopádu Vernall (jde se vedle vodopádu, takže než dorazíte nahoru, jste v podstatě mokří).

Co však určitě v parku nevynechejte, je vyhlídka z útesu Glacier Point. Dá se sem dojet autem a z tisícimetrového vrcholu je na celé údolí skvostný výhled.

Jak už jsem zmínila, park je velice rozlehlý. Kromě samotného Yosemitského údolí se v parku nachází v oblasti Mariposa Grove také obrovské sekvoje (nejproslulejší je strom Grizzly Giant, jehož stáří se odhaduje na více než 2700 let) a v oblasti Tuolumme Meadows zase horské louky.

Praktické rady

Nejlepším způsobem, jak se vydat do národního parku Yosemite, je přistát na letišti v San Franciscu a zde si půjčit auto. Do parku je to pak kolem 300 kilometrů (asi 4 hodiny). Vstupné, se kterým obdržíte i mapu celého parku, stojí 20 dolarů a platí pro celé auto na týden.

Po celém parku je několik návštěvnických center, kde se dozvíte další zajímavosti a také si zde můžete koupit suvenýry.

Ubytování v parku můžete být buď skromněji ve stanech v kempu (je potřeba si místo v kempu objednat několik měsíců dopředu), nebo zvolit o hodně dražší variantu v hotelech. Jídlo je v parku také o něco dražší než ve městech, takže pokud chcete ušetřit, je dobré si udělat nějaké zásoby.

Ideální je do Yosemitu vyjet v červnu či červenci, kdy jsou místní vodopády plné vody. Od srpna už totiž začínají vysychat a na jaře zase bývá v parku ještě hodně sněhu (sníh zde může být dokonce i v polovině června, protože některá místa jsou v paku hodně vysoko položená). Po parku můžete jezdit buď vlastním autem, nebo využít místní kyvadlovou dopravu. Ta je zdarma. Autobusy jezdí v létě od půl osmé do dvaadvaceti hodin a objíždějí celý park, takže zastavují u veškerých pozoruhodností. V parku se pořádají i prohlídky s průvodcem, organizované túry a výlety na koních. Na to abyste si alespoň trochu krásy Yosemitského parku vychutnali, je potřeba zde pobýt tři dny. Park je ale tak veliký, že pokud byste zde byli třeba i dva týdny, stále máte co objevovat.

A ještě jedno důležité upozornění na závěr: V parku se volně vyskytuje divoká zvěř a také medvědi. Je tedy nutné veškeré jídlo schovávat do speciálních železných beden a odpadky vyhazovat jen do uzavíratelných košů.

Pro Senior Portál napsala
Dagmar Kulaviaková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Charrlie | 04. 02. 2011, 19:59

Jedno z míst, kam bych se opravdu ráda podívala... snad se mi to někdy podaří:-)

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému