Barvení textilií

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
19. 02. 2020
Textil se dá obarvit mnohými způsoby. Jedná se o zajímavou variantu, jak si ozvláštnit některé kousky oblečení, ubrusy a mnohé další látky. V současnosti je známo mnoho technik barvení, díky nimž si můžeme sami zhotovit originální výrobky.

Nejvhodnější způsob barvení textilu je za horka, tedy v horké lázni. Barva tak proniká hluboko do látky a nedochází k poškození vlákna. Existuje několik zásad barvení textilu, kterých bychom se měli držet, aby bylo docíleno co možná nejvzhlednějšího a nejkvalitnějšího výsledku. Například platí, že veškerý barvený textil je třeba nejdříve důkladně vyprat, čímž odstraníme nečistoty i případné impregnace. Barva pak na látku lépe přilne a efekt je dlouhodobější. Během praní však nepoužíváme aviváž. Nejvhodnější k barvení jsou látky bílé, pokud barvíme barevný textil, je třeba počítat se změnou odstínu barev. Možnost je použít odbarvovač, a tak získat požadovaný bílý podklad. Navíc i v případě nevydařené práce se nám odbarvovač může hodit, abychom látku opět připravili na nové barvení. Avšak odbarvovače bývají zpravidla nešetrné k látkám, proto je lepší používat je pouze zřídka a na některé materiály vůbec (např. na hedvábí).

Nejlépe se pracuje s přírodními materiály, jako je bavlna, len či hedvábí, které dobře absorbují barvy a jsou ve výsledku příjemné na pohled i na dotek. Velkou roli hraje mimo jiné struktura barveného materiálu, která ovlivňuje absorbci barvy a celkový konečný efekt. Je třeba dbát i na následnou úpravu obarvených textilií, která může přispět k dlouhodobějšímu trvání naší práce. Vždy pereme barvený textil na nízké teploty, takže do 40 °C. V ideálním případě jednotlivé kusy zvlášť a v ruce, pokud pereme prádlo v pračce, tak jedině otočené naruby.
 
Pohled do historie barvení textilu
 
Barvení textilií má velmi bohatou tradici, látky se barví již po dlouhá tisíciletí. V minulosti se k barvení užívaly rozličné přírodní materiály. Byly to zejména výtažky z nerostů, rostlin nebo zvířat. Až v 19. století se začala vyrábět syntetická barviva, která zcela nahradila původní přírodní látky. Díky vzrůstající poptávce po barvených látkách došlo záhy ke strojnímu vybavení bareven.
 
Druhy barviv
 
Existuje několik skupin barviv textilu, z nichž každá má určité charakteristické vlastnosti. Na nás je pouze vybrat si tu pravou. Obecně platí, že:
 

  • Disperzní barviva jsou použitelná pro většinu syntetických materiálů
  • Kyselá barviva jsou vhodná pro vlnu a přírodní hedvábí
  • Reaktivní barviva se dají použít pro bavlnu i vlnu
  • Polyamidy lze barvit prakticky se všemi druhy barviv, naproti tomu polypropylen se dá barvit jen ve vlákenné  hmotě před spřádáním

Batika

Batika je zdobení jednobarevného textilu pomocí batikovacích barev. Rozeznáváme dva základní druhy batiky - vyvazovanou a voskovou batiku.

Vyvazovaná batika

Vyvazovaná batika je jedna z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších barvících technik. Je to metoda, při které dochází k barvení textilie v roztoku voda - barvivo a k vytváření vzorů vyvazováním dle vlastní představy.
 
Možný postup batikování

 Zvolenou textilii složíme nebo stočíme např. do válce nebo obdélníku a omotáme provázkem dle vlastní fantazie. Záleží samozřejmě na druhu použitého provázku a způsobu omotání, jak bude výrobek ve finále vypadat. Provázek je třeba omotat velmi pevně a dobře zavázat, aby držel po celou dobu barvení na svém místě. Sytost barvy závisí na množství použitého barviva v roztoku a také na době, po kterou budeme textilii barvit. Batikovat můžeme jednobarevně i ve více barvách. Pokud používáme více barev, vždy začínáme od nejsvětlejších odstínů až po ty nejtmavší. Nakonec textilii vypereme v pračce při teplotě 40 °C.

Vosková batika
 
Vosková batika je metoda, při které dochází k barvení textilií v roztoku voda - barvivo. Vytváříme vzory předem předkreslené na papír a pak na textilii horkým voskem. Vosk při této technice zabraňuje proniknutí barvy do textilie.
 
Možný postup batikování
 
Rozpustíme si vosk, který následně nanášíme na textilii pomocí špachtle či štětce. Po jeho vychladnutí látku obarvíme batikovacími barvami dle vlastní nápaditosti, opět lze použít jednu barvu anebo několik. Poté výrobek přepereme ve vlažné vodě a vosk odstraníme nožíkem nebo přežehlíme přes novinový papír.
 
Technik barvení textilií existuje celá řada a rozhodně stojí za to si některou z nich doma vyzkoušet. Vzniknou nám tak třeba zajímavé dekorativní kousky i vhodné dárky pro naše blízké.

Pro Senior Portál napsala
Martina Boudová

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému