Chorvatsko - oblíbené místo pro dovolenou

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
28. 04. 2021
Každý rok se do této přívětivé země vydávají tisíce turistů z celého světa. Stejně tak Češi, u kterých Chorvatsko představuje ideální místo na dovolenou. Čisté moře, „počeštěné“ oblasti, temperamentní a společenští Chorvaté, dobré jídlo – i to mohou být právě ty důvody, díky kterým se do Chorvatska pravidelně vrací mnoho českých nadšenců.

Chorvatská letoviska může každý navštívit v rámci cestovní kanceláře, nebo na vlastní pěst - například autem. Obě dvě varianty mají své kouzlo. S cestovní kanceláří máte jistotu, že je vše zařízeno od ubytování, po stravu až například k fakultativním výletům. Naopak sami máte naprostou volnost ve výběru lokality, kde strávíte chvíle relaxace u moře. A tyto lokality navíc můžete střídat dle momentální nálady. Můžete tak během 2 týdnů procestovat chorvatské pobřeží, nebo si zajet na zajímavá místa, která by neměla ujít vaší pozornosti.

Chorvatočeština – jazyk, kterým se určitě domluvíte

Víceméně všude se nějakým způsobem (ať už divokou gestikulací, popřípadě směsicí němčiny, angličtiny a češtiny, nebo vším dohromady) domluvíte tak, abyste dostali to, co chcete. Mnoho místních díky rozsáhlému turismu velmi dobře ovládá základy našeho jazyka, proto pro vás nebude problém vyjednat si ubytování, objednat si v restauraci jídlo nebo si půjčit šlapadlo.

Horko nebo zima?

Chorvatsko se nachází ve středomořském podnebí. Znamená to, že výslednou teplotu na mnoha místech ovlivňuje právě moře. Jiné počasí je proto na ostrovech, u pobřeží a ve vnitrozemí. Charakteristickým znakem je poměrně dlouhé a teplé léto. Je tak možné strávit příjemnou dovolenou v Chorvatsku i v měsíci září, kdy se Česko začíná trápit mnohdy velmi citelnými poklesy průměrných teplot vzduchu.

Chutné mořské potvůrky


Pokud Chorvatsko navštívíte, neopomeňte ochutnat tradiční pokrmy a mořské speciality. Jestliže nechcete na dovolené moc utrácet, určitě vyzkoušejte sépie (lignje na žaru). Cena bývá oproti jiným jídlům z mořského světa více než příznivá a ten kulinářský zážitek stojí za to. K dalším pochoutkám, které v Chorvatsku můžete ochutnat, patří samozřejmě ryby různých velikostí, mušle, chobotničky a podobně.

Čím platit?

V Chorvatsku se platí tzv. chorvatskou kunou, z vlastní zkušenosti však vím, že místní nepohrdnou ani eury. Mnohdy tak můžete narazit na cenovky právě i v této měně. Zkušení cestovatelé radí, aby si každý turista dával při placení pozor na zapovídání se s obchodníkem. Ti občasně využívají nepozornosti k tomu, aby vrátili o nějakou tu bankovku či minci méně, než měli. Jednu kunu získáte za přibližně tři padesát.

Ať už se do Chorvatska vydáte před, po a nebo v plném proudu sezóny, získáte možnost strávit dovolenou v přátelském a milém prostředí, ve kterém se velmi snadno domluvíte a budete moci okusit trochu „exotiky“. Kdo by nechtěl ochutnat čerstvé sladké fíky či granátová jablka, která si před tím sám natrhá?

Pro Senior portál napsala
Jana Krčová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

JanaK | 08. 01. 2011, 21:40

Já mám tedy opačnou zkušenost. Asi záleží na tom - kde a kdy. Ale je to krásná země.

Charrlie | 07. 01. 2011, 16:50

... v Chorvatsku už skoro nepotkáte cizince... je tam víc Čechů nebo česky mluvících, než cizinců :-)

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému