Co nevynechat při návštěvě Ukrajiny?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
26. 05. 2020
Ukrajina je krajina plná politických a ekonomických problémů, ale zároveň je to krajina plná přírodního, kulturního a historického bohatství. Krajina, kterou by měl každý určitě navštívit a alespoň na malou chvíli se stát jej součástí.

Boržava

Hned za slovenskými hranicemi na nás čeká neuvěřitelně překrásná příroda jako stvořená na dlouhé, několikadenní potulky horami. Stačí vzít spacák, stan, odvahu a počítat s tím, že jediný, koho na své cestě potkáte, budou sběrači brusnic nebo místní lidé.

Kyjev

Hlavní město leží na řece Dněpr v severní části země. Je kulturním a hospodářským centrem Ukrajiny a kvůli své bohaté historii je přezdívané „matkou ruských měst“. Uchvátí vás jeho mohutnost, bohatství a historie. Z každé části města, z každé ulice na vás dýchají dějiny plné politických, náboženských a vojenských příběhů.

Město v současnosti ještě pořád bojuje s mnohými problémy, mezi které se dá rozhodně zařadit i nepořádek na ulicích, jenž nebyl udržován dokonce ani v samotném centru, či slabá úroveň hromadné dopravy. Avšak pokud se bude Ukrajina nadále otevírat světu tak jako doteď a bude do svého hlavního města lákat turisty, Kyjev se jednou stane Paříží východu.

Sevastopol - Chersonés

Je černomořské přístavní město na Krymském půlostrově. Město je správní jednotkou nespadající pod Krymskou autonomní republiku, ale podobně jako hlavní město Kyjev je přímo podřízené ukrajinské vládě.

Navštívit se oplatí Chersonés Tauridský. Antické město, kdysi hlavní město Tauridy, jak Řekové nazývali Krymský půlostrov. Při procházce mezi napolo rozpadlými zdmi a budovami se člověk cítí, jako by byl součástí toho starověkého města a nezbývá mu než obdivovat Řeky, kteří si skutečně uměli vybrat nádherné místo na umístění svého města.

Bachčisaraj

Název pochází z turkotatarského pojmenování pro „zahradní palác“. Od 15. století do roku 1783 byl sídlem krymských chánů. Za zmínku stojí Chánův palác, palác vůdce Tatarů postavený v 16. století. Nalezneme v něm i Fontánu slz, kterou Puškin ozpěvoval ve své básni Bachčisarajská fontána.

Příběh hovoří, že ji postavil zajatec Omar na příkaz posledního krymského chána Giriho. Ten byl krutým vládcem bez srdce. Až kým se nezamiloval do polského děvčete z harému. Když zemřela, plakal a tím dal najevo, že srdce skutečně má.

Čufut Kale

Je největší a nejlépe dostupné skalní město na Ukrajině. Leží na jihozápadním Krymu na vrcholu dlouhého útesu. Kdo se chce k němu dostat, musí podniknout tříkilometrovou procházku od paláce v Bachčisaraj, nejdřív přes Uspenskij monastýr, a pak se vydat po levé straně strmým stoupáním. Pokud budete pokračovat dále, dostanete se až ke skalnímu městu Kači Kaljon.

Město bylo osídleno mezi 6. a 12. stoletím. V 17. století zde krymský chánové věznili Poláky, Rusi a Ukrajince. Posledními obyvateli byla disidentská židovská sekta, která přejmenovala město na Chufut-Kale (židovská tvrď).

Oděsa

Leží v jižní Ukrajině. Je to významný černomořský přístav. Největší v zemi. Založen byl roku 1794 za vlády Kateřiny II. Velké. Původní název města zněl Chadžibej, ale již od roku 1795 nese město svůj dnešní název.

Krymské letoviska – Jalta, Alušta, Kerč

Krymské pláže jsou ve velké míře navštěvované ruskými a ukrajinskými turisty. Ani zdaleka nedosahují standardů, na jaké jsme zvyklý, a proto nejsou vhodné na trávení letní dovolené, ale určitě by člověk, který se již motá po Ukrajině, měl do nich alespoň zavítat.

To bylo jen pár ze stovky míst, které by stáli za bližší prozkoumání a které nám tahle nádherná krajina s radostí nabízí.

Pro Senior Portál napsala
AL


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Drey | 07. 05. 2011, 16:38

Je :) a aj lacnejšie než napr. Francúzsko...

lucie.c | 06. 05. 2011, 17:29

Tak to vypadá zajímavě ;)

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému