Dlouhé stráně - výlet za poznáním

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
24. 02. 2020
Nejen povalováním na pláži a nicneděláním se dá strávit ta pravá dovolená. Existuje spousta dalších možností. Každý si vybírá podle svých možností a chutí. Co si takhle udělat výlet za poznáním něčeho nového, zajímavého a neokoukaného. Jedním z takových míst, které je zajímavým cílem letních výletů je přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se řadí k nejvýznamnějším technickým zajímavostem naší republiky a v roce 2005 se v hlasování občanů zařadila mezi 7 největších divů naší země. Určitě stojí za prohlídku, neboť něco podobného v širokém okolí není ani za hranicemi.

Historická fakta

Elektrárna leží na Moravě u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Může se pochlubit třemi nej – největší spád v ČR – 510,7 m, největší instalovaný výkon v ČR – 2 x 325 MW a největší reverzní vodní turbína v Evropě – 325 MW.

S výstavbou elektrárny se započalo v květnu 1978, ale už na počátku osmdesátých let byla převedena do útlumového programu. O dokončení stavby se rozhodlo až v roce 1989. Elektrárna byla řešena jako podzemní dílo. Všechny hlavní části jsou umístěny v podzemí v prostoru kopce. Jsou zde umístěny turbíny, komora s transformátory a mnoho dalších důležitých částí. Na povrchu se nachází pouze správní budova s velínem a objekt vývodového pole se zapouzdřenou rozvodnou 400 kV, dílny, sklady, garáže, čistírna odpadních vod a úpravna vody.

Na vrcholu kopce se nachází nádrž s vodou. Druhá nádrž se nachází pod kopcem a obě slouží k průběžnému přečerpávání vody. Horní nádrž je spojena s podzemní částí elektrárny dvěma přivaděči (délka jednotlivých přivaděčů je 1547 m a 1499 m). S dolní nádrží je elektrárna spojena dvěma odpadními tunely o průměru 5,2 m. Dolní nádrž je umístěna na říčce Divoká Desná a celkový objem nádrže je 3,4 mil. kubických metrů.

Funkce elektráry

Elektrárna plní několik významných funkcí – statickou, dynamickou a kompenzační.

Statická – přeměňuje nadbytečnou energie v soustavě na energii špičkovou – v době přebytku elektrické energie v síti (především v noci) se voda čerpá z dolní nádrže do horní a ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, se v turbínovém režimu vyrábí elektrický proud

Dynamická – je schopná plnit funkci výkonové rezervy systému, vyrábět regulační výkon a energii a podílet se na řízení kmitočtu soustavy

Kompenzační – slouží k regulaci napětí v soustavě

Pokud usoudíte, že je tato technická zajímavost pro vás lákadlem a rádi byste ji navštívili, máte možnost. Prohlídku si ale musíte objednat dopředu, aby byl zajištěn dostatečný počet zájemců a mohla se uskutečnit. Prohlídky se objednávají na tel:  602 322 244 nebo 585 438 100 v době 8 –16 h. nebo přímo v informačním centru Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou.

Když už navštívíte elektrárnu, určitě byste si rádi naplánovali výlet podrobněji, ještě s dalšími zajímavostmi v okolí. Za návštěvu stojí také blízké město Velké Losiny (významné papírny a muzeum papíru), Karlova Studánka (lázně) či lázně Jeseník, které skýtají zajímavé historické i technické památky.

Pro Senior Portál napsala
Simona Ryšková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému