Dublin – město uprostřed zeleně

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
28. 08. 2020
Dublin, hlavní město Irska, za chvíli rozkvete do jarní parády a celé město se ponoří do zeleného hávu. Pominou mlhy a deště a Dublin se na další sezónu stane cílem historie a přírody chtivých turistů z celého světa. Budete mezi nimi i vy?

První zmínka o Dublinu pochází už od Claudia Ptolemaia z roku 140 n.l. Významněji se však Dublin začal prosazovat až na sklonku prvního tisíciletí. V té době existovali vedle sebe dvě osady – jedna keltská Áth Cliath a druhá vikingská An Dubh Linn. Právě v této druhé, jejíž název dal původ anglickému výrazu, byla roku 1030 postavena katedrála, která stvrdila vznik města. Mimochodem název keltské osady, Áth Cliath, je naopak základem pro irské pojmenování města - Baile Átha Cliath.

S Irskem, ač zemí sebekrásnější, se dějiny nemazlili. Nejdříve byli Irové pod nadvládou Normanů, v 16. století si je podrobili Angličané a konečnou samostatnost a právo k sebeurčení získali až v roce 1922, po mnoha válkách a politických sporech.

Ať však vládli Irsku Irové a nebo jiné národy, nemělo to vliv na kulturní rozvoj města a stavbu nových architektonických skvostů, kterých je Dublin plný. Příkladem je třeba nejstarší budova v Irsku, již zmiňovaná katedrála postavená v 11. století se jménem Christ Church. Dnešní, novodobá podoba katedrály však pochází z 1871, kde se návštěvníci mohou kochat krásou architektonických prvků z období románské, anglické a novoanglické architektury. Další zajímavou katedrálou je například ta zasvěcena svatému Patrikovi, patronovi Irska. Nejen že je největší v Irsku vůbec, ale tuto stavbu zmínil v Gulliverových cestách i spisovatel Jonathan Swift, který je v katedrále pochován.

Dublin však není jen o katedrálách a kostelech, ač je jich ve městě opravdu požehnaně. Město zdobí i hrad jednoduše pojmenovaný Castle. Ten byl zbudován na příkaz krále Jana Bezzemka mezi lety 1204 – 1230. V Dublinu, jako ve většině hlavních měst najdete i Národní galerii a Národní památník Irska (Kilmainham Gaol). Nechybí ani státnické budovy, nejstarší irská univerzita Trinity College založená královnou Alžbětou I. a například také muzeum piva Guiness – nejoblíbenějšího piva v Irsku.

Pokud vás Dublin zaujal, je nejlepší jej navštívit právě na jaře. Nejen tedy že všude kvete avizovaná zeleň a rostlinstvo, ale v tuto dobu oplývá Dublin i řadou kulturních akcí. První, kvapem se blížící, je svátek sv. Patrika, který Irové slaví 17. března. V tento den můžete v ulicích potkat průvody oblečené v národních barvách – zelené, bílé a oranžové popíjející pivo a tančící s leprikony – skřítky podle legendy rozdávajícími zlato. Další akce, která na příchozí čeká na přelomu června a července je celosvětově proslulý jazz festival, na který zavítají mistři tohoto oboru a milovníky jazzu z celého světa.

Jak je vidmo, nyní je pravá chvíle na shánění letenky směr „zelená země“. Vydejte se do kraje Oskara Wilda a U2 a ochutnejte pivo Guiness, poznejte zrzavé Iry a Dublin samotný na vlastní kůži.

Pro Senior Portál napsala
Lucie Čačalová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému