Filmové město Los Angeles

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
01. 01. 2020
Chcete potkat nějakého slavného amerického herce či herečku anebo zažít nespoutanou volnost, kdy můžete po ulici jít třeba v županu a nikdo se tomu nebude podivovat? Pak navštivte druhé největší město v USA – Los Angeles.

Los Angeles, často zkráceně nazývané jen LA, leží na jihu amerického státu Kalifornie a je jedno z nejvýznamnějších světových center kultury, vědy, technologií, mezinárodního obchodu a vzdělání. Město, v jehož středu žije přes čtyři miliony obyvatel ale jinak s předměstími má kolem sedmnácti milionů, založilo v roce 1781 jedenáct španělských rodin. V letech 1932 a 1984 se v LA konaly letní olympijské hry. Jako následek vládního plánu v 80. letech na podporu a rozvoj Kalifornie se Los Angeles stalo městem bohatých  - ti mají domy na luxusních předměstích, jako je známé Beverly Hills - ale také městem chudých, což je způsobeno velkou imigrací chudých Mexičanů.

Co v LA vidět?

První, kam turisté v Los Angeles zamíří, je samozřejmě centrální Hollywood, přesněji Hollywood Boulevard. Zde jsou k vidění lidé v nejrůznějších převlecích za slavné filmové postavy, na chodnících jsou stovky zlatých hvězd a hlavně před Čínským divadlem jsou v betonovém chodníku magické otisky nohou a rukou těch nejslavnějších amerických herců a hereček. A jak tento kuriózní chodník otisků vznikl? V roce 1927 zde herečka Norma Talmadge při návštěvě staveniště údajně omylem šlápla do betonu a tento zvyk pokračuje dodnes. V Čínském divadle se už po mnoho desetiletí konají filmové premiéry. 

Centrem LA je Downtown, kde jsou vidět obrovské mrakodrapy. Za návštěvu stojí hlavně skvostná budova nádraží Union Station a radnice – City Hall. Ta byla postavena ve stylu art deco a až do šedesátých let byla nejvyšší budovou ve městě, z jejíž vyhlídkové terasy v osmadvacátém poschodí je výhled na všechny strany. Kousek od radnice se nachází také budova Los Angeles Times, kde vám bezplatně ukážou, jak se dělají největší noviny na Západním pobřeží.

Město určitě nemůžete opustit bez pohledu na legendární nápis HOLLYWOOD. Ten se týčí na stráni nad Los Angeles a objevuje se v mnoha filmech, jelikož je na něj vidět z oken největších filmových studií. Nápis je dlouhý sto metrů a skládá se z patnáct metrů vysokých písmen vyrobených z betonu a oceli.  Nápis tu Američané vztyčili v roce 1923 jako reklamu na nemovitost – tehdy na něm stálo Hollywoodland, v roce 1949 slovo land odstranili. Nápis lze spatřit téměř odkudkoliv, ale přímo k nápisu je zakázáno se přiblížit (hrozí velká pokuta).

Dalšími symboly města, které jsou často k vidění v amerických filmech, jsou písečné pláže. Nejznámější oblasti jsou Santa Monica, VeniceMalibu.

Milovníci filmu Pretty woman by jistě měli zabrousit také do velmi luxusní čtvrti Beverly Hills, kde se ukrývají takřka palácová sídla. Můžete si zde také koupit mapu, abyste se podívali, kde bydlí ty největší americké celebrity. Pokud chcete zruinovat svou peněženku, zamiřte na Rodeo Drive, kde průměrný zákazník utratí při jedné návštěvě kolem sta tisíce dolarů!

Určitě při návštěvě Los Angeles nezapomeňte vyrazit do filmových studií  - Universal Studios. Je zde sice velice drahé vstupné (kolem šedesáti dolarů), ale opravdu můžu z vlastní zkušenosti říct, že to stojí za to. Podíváte se do zákulisí, v němž se natáčí americké filmy a nejrůznější seriály  - jde o takzvanou Studio tour – kdy vláčkem například jedete kolem domů, kde se natáčí Zoufalé manželky, nebo na vás jukne žralok, který byl použit ve filmu Čelisti. Zkrátka filmových triků si užijete dosytnosti. Kromě pohledu do filmového zákulisí nabízí zábavný park řadu někdy až adrenalinových atrakcí – například 4D kino, dům hororů či různé horské dráhy. Určitě doporučuji vyzkoušet atrakci nazvanou Jurský park, kdy plujete na lodičce mezi dinosaury a na závěr pak padáte několik metrů volným pádem.   

Pro Senior Portál napsala
Dagmar Kulaviaková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému