Harrachov

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
07. 10. 2019
Známé a turisty vyhledávané město v okrese Semily v Libereckém kraji. Leží pod Čertovou horou v údolí řeky Mumlavy, jen pár kilometrů od Polska.

Historie a současnost

Na místě dnešního Harrachova byla v 17. století založená vesnice Dörfl, která byla v století následujícím přejmenovaná podle majitelů místního panství. Od té doby nese město svůj dnešní název.

Zimní sporty se zde začali pěstovat již  v 19. století, odkdy gróf Harrach přivezl první lyže do Čech. V roku 1923 se zde v konali první mezinárodní lyžařské závody, kterých se zúčastnili sportovci z mnoha krajin Evropy a z USA. Po pádu komunizmu se v Harrachově začal rychle rozvíjet turistický ruch a město se stalo významným letním i zimním lákadlem turistů.

Výlety do okolí

Návštěvníci města by určitě měli navštívit Mumlavský vodopád, který je stejně krásny v každém ročním období.

Během léta se dá vyvést dvousedačkovou lanovkou od hotelu Skicentrum na Čertovu horu. Není problém vzít si sebou nahoru i kolo. Člověk se tak může projít nebo provětrat na kole po poměrně jednoduché trase k Studenovu, odkud  ho čeká jen klesající cesta zpět do města. Pokud byste se rozhodli pokračovat dál, dostanete se po třech  kilometrech k rozcestí Ručičky, kde se můžete napojit na Krakonošovu cestu a vrátit se do Harachova nebo se vydat na vrch Zadný Plech, Plešivec či Lysou horu, které jsou o dvě stě až tři sta metrů výš než Čertova hora.  

Okolí města je plné možností. Ať už se vyberete do Jizerských hor, přes Dvořačky do Špindlerova mlýna nebo k Labské boudě, ve které bude zanedlouho opět možné přespat a najíst se. Ti nejzdatnější můžou šlapat až do polské Szklarske Poreby, kterou se určitě oplatí vidět. Z Harrachova se do ní člověk dostane i autem. Stačí k tomu jen pár minut.  Můžete si tak ušetřit celodenní pochod v případě, že už nemáte sil nazbyt. Odměnou vám bude pěkné město plné muzeí a obchodů.

Ať žije zima!

Během zimy, když krajina zapadne bílou pokrývkou, se celé Krkonoše mění na ráj lyžařů a snowboardistů. A výjimkou není ani Harrachov. Na úbočí Čertové hory nalezneme sjezdovky všech složitostí, běžecké závodní tratě i několik mostíků. Včetně mamutího mostíku, který patří mezi šest největších mostíků na světě.

Kam za kulturou

Ve městě by člověk měl určitě navštívit Muzeum skla. Sklářská výroba má v okolí Harrachova kořeny již od 14. století. Dalšími významnými lákadly ve městě jsou Hornické muzeum, Ski muzeum či lesnická a myslivecká expozice, kterou najdete v budově přezývané Šindelka. Ta dostala svůj název podle střešní krytiny, která se tu vyráběla. Horlivý přívrženci skla a piva můžou absolvovat exkurzi do fungující sklárny či pivovaru.

Pro Senior portál napsal
AL


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému