Hrubá Skála a Sedmihorky

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
27. 02. 2020
Hrubá Skála je malá obec v okrese Semily v Libereckém kraji nacházející se mezi Turnovem a Jičínem. Je to obec ležící v centru Chráněné krajinné oblasti Český ráj a v neposlední řadě je to obec, která stojí za návštěvu.

První písemná zmínka o Hrubé Skále pochází již z roku 1360. Z její historie se však toho mnoho říct nedá. Mezi její významný potomky patří Alois Leopold, gróf von Aehrenthal, pozdější rakousko-uherský ministr a hlavní hráč v Bosenské krizi.

Je lehce dostupná vlakem, autem i autobusovou dopravou. Skládá se z osmi sad: Bohuslav, Borek, Doubravice, Hnanice, Hrubá Skála, Krčkovice, Rokytnice a Želejov. Počet obyvatel s trvalým bydlištěm o něco málo přesahuje pět stovek.

Na Hrubé Skále se dá ubytovat buď přímo ve vesnici v soukromých apartmánech, nebo na zámku Hrubá Skála, kde se nachází dva hotely: Štekl, novorenesanční pocházející z roku 1893 a hotel Zámek Hrubá Skála. Zámek Hrubá Skála vznikl přestavbou hradu Skála postaveného na skalním pískovcovém masivu  v třináctém století Hynkem z Valdštejna.

V obci také stojí za návštěvu Řezníkova vila, ve které momentálně sídlí obecní úřad. Vila je chráněnou kulturní památkou. Hrubá Skála je malým městečkem s pár domy a krčmami, ve které rušný noční či denní život nenajdete, avšak na zámku má člověk možnost vyzkoušet různé adrenalinové atrakce jako například lanové centrum či barmský most. Můžete si také půjčit kola nebo se věnovat lukostřelbě.

Zámek leží na zlaté stezce Českého Ráje a dají se z něj podniknout zajímavé výlety na hrad Kost či Valdštejn. Pěší nebo na kole. Projít se dá po nádherném hruboskalském kamenném městě, kde můžeme navštívit Myší díru, skalní trhlinu vedoucí na prvé nádvoří hradu, Adamovo lože, vytesané do skály nedaleko hradu či Mariánskou vyhlídku odkud se nám naskýtá nádherný výhled na Trosky, Hrubou Skálu, Kozákov i skalní město.

Při podvečerních procházkách máme možnost si vychutnat zapadající slunce na obzoru překrásné přírody a zažít skutečnou atmosféru středověku během večerů, kdy uvidíme šermířské souboje, vyslechneme si živou hudbu a užijeme si obsluhu v dobových kostýmech. Rovněž nás uchvátí i restaurační terasa nacházející se přímo nad skalním útesem, ze které máme výhled do dálav.

Když mluvíme o Hrubé Skále nemůžeme opomenout Sedmihorky. Původně vodoléčebné lázně, založené v roku 1842, od kterých nás dělí jen několik minutová procházka či už ze zámku (vedoucí po zelené trase přes Myší díru) nebo z obce. Ubytovat se dá ve dvou lázeňských domech Zámeček a Prameň. A pokud součástí ideální dovolené mají být i masáže, sauna, solárium či různé lázeňské procedury na ozdravení těla, tak jsme na správném místě.

Pro Senior Portál napsala
AL


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému