Istanbul - brána Orientu

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
24. 07. 2020
Byzantion, Konstantinopol, Cařihrad. Různé názvy, ale řeč je stále o jednom městě. O nádherné tureckém Istanbulu, který se rozprostírá na dvou kontinentech. K vidění je zde nejenom mnoho zajímavých památek, ale hlavně si tu uvědomíte obrovské rozdíly mezi Evropou a Asií.

Počátky dnešního mnohamilionového města spadají již do 7. století před naším letopočtem, kdy zde podle pověsti vůdce Řeků z města Megara Byzas nechal založit osadu Byzantion.  Ve 4. století již našeho letopočtu pak povýšil císař Konstantin Byzanc na druhý Řím a přejmenoval ho na Konstantinopol. V roce 395 se také Konstantinopol (ve slovanských oblastech označovaný jako Cařihrad) stal hlavním městem Východořímské říše. Velká změna pak nastala v roce 1453, kdy město padlo do rukou Turků, a Istanbul se tak stal sdrcem Osmanské říše. O více jak čtyři století později se říše rozpadla a z Turecka se stala republika. Očekávalo se, že se perla u Bosporu stane hlavním městem. Zakladateli republiky Atatürkovi se ale Istanbul zdál příliš kosmopolitní, a tak se metropolí Turecka stala typicky turecká Ankara.

Istanbul je opravdu velmi rozmanitý a právě velké kontrasty přivádějí do této brány Orientu ročně tisíce turistů. Musím říct, že když jsem Istanbul poprvé navštívila, byla jsem v šoku. Zatímco totiž ženy v západní části města chodí zcela zahalené v závojích a jejich muži nosí turbany a striktně dodržují modlitby za křiků muezzinů z minaretů, spěchají na východní straně Istanbulu obchodníci v šedých oblecích a namalované studentky do nejrůznějších obchodních center. Zkrátka v Istanbulu najde návštěvník vše – pulzující velkoměsto i tiché místo pro modlitbu v mešitě. A pokud si chcete návštěvu Istanbulu opravdu užít, doporučuji vám plavbu po Bosporu.

Co v Istanbulu určitě navštívit

·      Palác Topkapi býval rezidencí osmanských sultánů. Palác tvoří stovky pokojů a vedle něj jsou rozsáhlé zahrady. V paláci je muzeum a jeho sbírky jsou opravdu skvostné -  trůny s perletí, slonovinou, perlami a topasy či zlaté svícny osázené tisíci diamanty.

·      Chrám Hagia Sofia (chrám Boží moudrosti) byl kdysi největším křesťanským kostelem, v 6. století jej nechal postavit císař Justinián. Osmané jej však přestavěli na mešitu a stavbu doplnili o čtyři minarety. Dnes stavba slouží jako muzeum.

·      Modrá mešita stojí naproti chrámu Hagia Sofia a byla postavena na začátku 17. století sultánem Ahmedem I. Mešita, která se pyšní šesti minarety, za své jména vděčí jedna dvaceti tisícům dlaždiček, kterou jsou většinou skutečně zbarveny modře. Do mešit se musí návštěvník vyzout a ženy se musí zahalit šátkem.

·       Velký bazar neboli Kapali Çarşi je místo, kde zaplesá srdce každého milovníka nakupování. Bazar, který byl založen již v roce 1461, má jedenáct bran, šedesát ulic a víc než čtyři tisíce obchodů. Hlavním artiklem je zlato, ale velký výběr je i z ostatních drahých kovů, drahokamů, koberců, kožených výrobků či starožitností. A nezapomeňte, že na bazaru se vždy o cenu smlouvá.

·       Yerebatanská cisterna byla postavena v 6. století a nachází se blízko u chrámu Boží moudrosti. Zdejších 336 osvětlených sloupů, jejichž podstavce zdobí hlavy medúz, nese osm metrů vysokou stropní klenbu rezervoáru, který dokáže pojmout osmdesát tisíc metrů krychlových vody.  


Pro Senior Portál napsala
Dagmar Kulaviaková

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému