Krása i tajemství Vatikánu

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
26. 08. 2020
Je nejmenším nezávislým státem tvořícím enklávu uprostřed Říma, avšak svými památkami se vyrovná kterékoliv jiné zemi. Pojmenování dostal po pahorku Vaticanus Mons, na kterém se nachází. Absolutistická teokracie, v čele které stojí římský biskup, neboli papež, tak na Pahorku věštců čeká na věřící i nevěřící turisty, kteří chtějí poznat umění, jenž tu na ně čeká.

Apoštolský palác

Taktéž zvaný Papežský či Vatikánský palác je oficiálním sídlem papeže. Jedná se o komplex více než tisíc místností, ve kterých kromě papežských apartmánů či kanceláří Římskokatolické církve najdeme i muzea nebo knihovnu. Nejslavnějšími a nejvyhledávanějšími však jsou (a zřejmě i do budoucna zůstanou) Rafaelovy síně a Sixtinská kaple zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie. Pod Michelangelovým stropem člověk pocítí zvláštní mrazení na zádech a uvědomí si, co je v životě skutečně důležité. Nádherné malby se mu vryjí do duše a nikdy nezmizí. Výjevy z Mojžíšova života, příběh Adama a Evy, stvoření světa, obětování, potopa a poslední soud jsou jen některé z biblických motivů, na které se můžeme těšit.

Místo, které svou architekturou připomíná Šalamounův chrám a ve kterém se pořádají konkláve je místem, kde člověk nechce být sám. Právě naopak. Chce mít sebou svou milovanou osobu a podělit se s ní o všechnu tu krásu.

Ukřižován hlavou dolů

Tak prý skončil sv. Peter po požáru v Římě. Dnes ve Vatikánu najdeme Svatopetrské náměstí, hlavní náměstí, které dostalo svou podobu za papeže Alexandra VII. (1655-1667) a které je nepochybně nejhezčím náměstím světa.

Leží před chrámem svatého Petra, kde mezi zdmi nalezneme zvláštní klid. Klid vkrádající se do našeho vnitřku, který nám bude našeptávat, že tady se nic zlého stát nemůže. Najdeme zde skvosty jako:

  • Pietà – mistrovské díla Michelangela, které vytesal ve svých 25 letech
  • Kopule – klene se nad mohutnou příčnou lodí chrámu a vyrazí vám dech hned při prvním pohlédnutí na ni
  • Socha sv. Petra - bronzová socha od di Cambia obdržela status svatého předmětu
  • Náhrobek Alexandra VII. – Spravedlnost, Pravda, Cudnost a Obezřetnost vzhlížejí k papeži v jednom z posledních Berniniho děl
  • Apsida – Bernini zde ztvárnil Ducha svatého obklopeného slunečními paprsky

Pro náročné

To však ani zdaleka nejsou všechny dary, které nám může město nabídnout. Čekají na nás zelené zahrady a další desítky  muzeí, které pečují o egyptské, řecké, etruské a římské památky.  Najdeme zde ranně křesťanská, renesanční i současná umělecká díla. Pokochat se můžeme pohledem na švýcarskou gardu, která oficiálně vznikla již v roku 1506. Pokud budeme mít to štěstí a budeme 6. května na nádvoří sv. Damane, můžeme být svědky jejich přísahy věrnosti papeži.

„Vatikán je dýka v srdci Itálie“

Vždy to tak bylo. Tajemství, moc, pochybnosti. A v posledních letech se na nás valí pořád víc knih a filmů, které Vatikán spájejí se všemožnými podvody. To, nakolik jsou pravdivé nebo nakolik si myslíme, že jsou pravdivé, je na každém z nás. Když však člověk vstupuje do tak nádherných míst, jaké nám město nabízí, měl by zapomenout na svou touhu po senzacích a nechat se unášet láskou. Láskou, kterou museli umělci vložit do svých výtvorů.

Pro Senior portál napsal
AL


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému