Krásy Nizozemska

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
17. 07. 2020
Zamýšlíte se také často nad tím, kam byste se chtěli podívat nebo jet na dovolenou? Většina z nás začne jmenovat nejčastěji státy na jihu Evropy, případně státy, které mají spoustu prosluněných pláží a je tam krásně teplo. Někteří z nás ale také rádi objevují zajímavá místa, která nelákají „plážové turisty“, ale milovníky památek, kultury a jiných přírodních krás. A takovým místem je například Nizozemsko. Najdeme zde spoustu zajímavých míst, která stojí za návštěvu.

Amsterdam

Jedná se o hlavní a největší město Nizozemska, které je zároveň i jeho kulturním a finančním centrem. Hlavní města států jsou většinou sídlem vlády, parlamentu a královské rodiny nebo prezidenta. V Nizozemsku tomu tak není. Amsterdam slouží pouze jako oficiální hlavní město, ale parlament, vláda i královská rodina sídlí v Den Haagu. Amsterdam je svým způsobem unikátní město, neboť je kompletně propleteno vodními kanály, nad nimiž se tyčí typické mostky. Tři nejznámější kanály jsou Kaizersgracht (kanál císařů), Herengracht (kanál pánů), a Prinsengracht (kanál princů). Nachází se zde také spousta zajímavých míst. Kdo by chtěl za kulturou, může navštívit některé z muzeí, která nabízejí bohatou podívanou. Nejznámější je Rijksmuseum na náměstí Museumplein. Asi nejcennějším a nejznámějším obrazem v muzeu je Noční hlídka od Rembrandta. Zajímavým muzeem, pokud chcete vidět známé a významné osobnosti, je určitě Museum Madame Tussaud´s. Další muzeum, které můžete navštívit, je Van Goghovo muzeum a Stedelijk muzeum. Určitě se také nezapomeňte zastavit u domu Anny Frankové, ve kterém psala svůj deník, později vydaný v mnoha světových jazycích.

Abyste neměli problém v zácpách a dopravní špičce, doporučuji využít cestování na kole, což je v celém Nizozemsku velmi oblíbený způsob dopravy a v Amsterdamu obzvlášť. Všude najdete opřená více čí méně kvalitní kola, která jsou skvělým dopravním prostředkem.

Alkmaar

Asi 35 kilometrů severně od Amsterdamu leží městečko Alkmaar. Každý týden, vždy v pátek (od dubna do září), se na náměstí konají sýrové trhy, kde se pravé holandské sýry váží a prodávají. Stojí zde také sýrové muzeum a celé městečko je také protkáno odvodňovacími kanály.

Aalsmeer

Pokud jste milovníky květin (hlavně tulipánů), určitě byste měli zavítat do tohoto města. Každý den se zde koná největší burza květin na světě. Obchodníci sedí v obrovské místnosti a určují, které květiny si zrovna koupí. Pod nimi v hale je spousta kontejnerů s čerstvými květinami, které jsou rovnou expedovány na letiště či do kamionů a rozváženy do různých koutů světa.

Keukenhof

Tohle poměrně malé město je známé jako „Zahrada Evropy“ a je zároveň největším květinovým parkem v Nizozemsku i v Evropě. Dnes má park rozlohu 32 hektarů a jeho ozdobou je každoročně 6 až 7 milionů především kvetoucích cibulovin (tulipány, narcisy, krokusy a další). Určitě stojí za zhlédnutí každoročně konané Květinové korzo, které můžete navštívit nedaleko tohoto městečka. Koná se pravidelně zhruba v polovině dubna.

Toto jsou jen střípky z krás, které je možné v Nizozemsku navštívit. Každý z nás se zaměřuje na něco jiného, ale každý si zde najde to své. Z dalších možných cílů bych mohla doporučit navštívit městečko Zaanse Schans, kde si můžete prohlédnout výrobu typických dřeváků a funkční větrné mlýny. A určitě bych se po cestě také zastavila v přímořském letovisku Scheveningen, které nám nabídne promenádu po krásné pláži tohoto lázeňského městečka.

Pokud se tedy rozhodnete Nizozemsko navštívit, určitě neuděláte chybu. Sice nenabízí různorodost, co se týče přírodního povrchu – rovinatý terén, ale za to nabízí spoustu krás, které můžeme objevovat stále znova a znova. Tak hurá na kolo a jedeme!

Pro Senior portál napsala
Simona Ryšková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Charrlie | 11. 01. 2011, 19:34

Jj, Nizozemsko k návštěvě opravdu doporučuju... je to krásná země, hlavně v období jara a přelomu léta... je tam spousta krás, hlavně těch přírodních... rozlehlá pole s tulipány a jinými květinami, spousta sýrových chutí... prostě paráda... v polovině dubna se pořádá spousta poznávacích zájezdů s tímto zaměřením... stačí si vybrat :-)

sum.ap | 09. 01. 2011, 17:42

Holandsko jsem navštívila a je to úžasná země, rozhodně mám vplánu ještě se tam podívat. Možná to bylo tím, že jsem tam byla už v pozdním létě, navíc v sychravém počasí, ale ta atmosféra byla neopakovatelná!

lucie.c | 09. 01. 2011, 15:44

Hned bych jela a všechno to viděla na vlastní oči! :)

Drey | 09. 01. 2011, 13:17

Najma to syrové muzeum :)

Marpok | 08. 01. 2011, 21:53

Zní to velmi lákavě a zajímavě.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému