Kyjev - matka ruských měst

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
17. 09. 2020
Kyjev leží na řece Dněpr v severní části země. Je kulturním a hospodářským centrem Ukrajiny a díky své bohaté historii je přezývaný „matkou ruských měst“. Uchvátí vás jeho mohutnost, bohatství a historie. Z každé ulice na vás dýchají dějiny plné politických, náboženských a vojenských příběhů.

Kyjevskopečerská lávra

Ukrajinsky Києво-Печерська лавра je pravoslavný klášterní komplex založen roku 1051 poustevníky Feodosijem a Antonijem. Jeho nádhera a nesmírnost vás doslova omráčí. Budete si připadat nepatrní v porovnání s krásou umění a architektury kolem vás. Nebudete mít jinou možnost, než tiše blednout závistí a obdivovat, co všechno dokáže člověk stvořit.

Navštívit zde můžete úchvatné stavby jako:

  • Kostel Nejsvatější trojice (Троїцька Надбрамна церква) – postaven v barokovém stylu, v podobě vstupné brány, která uvítá všechny návštěvníky.
     
  • Veliká zvonice lávry (Велика Лаврська дзвіниця) – v letech 1731 – 1745 byla vyzdvižena do výšky 96,5 metrů a hned se stala těžce přehlédnutelnou dominantou města.
     
  • Jeskyně (Ближні печери) - procházka tmavými chodbami, v kterých jsou uchovány ostatky  mnichů  je, dalo by se říct, povinností všech návštěvníků. Projít si tmou jen se zapálenou svíčkou je neopakovatelným a jedinečným zážitkem, okamihem, který si zapamatujete navždy. Chodby se táhnou 383 metrů a prostupují zemi do hloubky od 5 do 20 metrů. V jejich prostorách, podobně jako i v jiných pravoslavných chrámech či památkách, je zakázané fotit.
     
  • Kostel Spasitele na Berestově (Церква Спаса на Берестові) – patří ke Kyjevskoprečerské lavře, avšak neleží v jejím opevněném areálu. Už zdálky vás však určitě zaujme jeho charakteristické zeleno bílé zbarvení.

Nové překvapení na každém kroku

V Kyjevě se vám bude všechno zdát mnohem monumentálnější než ve zbytku Evropy. Na každém kroku narazíte na kostel, katedrálu, palác, náměstí, sochu, pevnost či nějakou jinou, možná i méně významnou budovu, která by si však určitě zasloužila pozornost všech milovníků architektury. Navštívit se tak oplatí Kostel sv. Sofie (Собор Святої Софії), Katedrálu sv. Vladimíra (Патріарший кафедральний собор св. Володимира), Zlatou bránu (Золоті ворота), Národní banku Ukrajiny (Національний банк України), Národní operu, Kostel sv. Andreje (Андрiївська церква) či Katedrálu sv. Michala.

Za povšimnutí určitě stojí i Muzeum veliké patriotické války ležící v jižní části Pečerské oblasti. Je to největší ukrajinské muzeum, kterého součástí je i impozantní socha Matky vlasti. Samotná měří 62 metrů. V pravé ruce drží meč a v levé štít s erbem sovětské armády.

Майдан Незалежності aneb Náměstí nezávislosti

Toto místo je centrálním náměstím hlavního města Ukrajiny. Kvůli častým změnám názvu ho většina domácích přezdívá jenom Maidan, což se překládá jako Náměstí. Zasáhne vás přímo do srdce svou velkolepostí.

Na začátku cesty

Kyjev zatím není typickým turistickým lákadlem a určitě není zážitkem, který budou vyhledávat všichni. Trpí nedostatky v městské dopravě a velikou čistotou se také nemůže chlubit. A to dokonce ani v centru města. Má však velký potenciál. Má toho hodně co nabídnout a je jen otázkou času, než tak udělá.

Pro Senior portál napsal
AL


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému