Milán - perla Lombardie

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
18. 09. 2020
Milán, hlavní město Lombardie, je po Římu největší v Itálii. Je nejvýznamnější průmyslovým a obchodním italským centrem. Když se řekne Milán, většině lidí se vybaví móda a fotbalový klub AC Milán. Město, jehož název se vyvinul z latinského Mediolanum - město uprostřed roviny - však skýtá také mnoho jiných krás.

Největší chloubou města módy je Dóm. Ten stojí na náměstí Piazza Duomo a je jednou z největších gotických staveb na světě, na délku měří 157 metrů a nejvyšší věž Dómu sáhá do výšky 108,5 metrů. Stavba dómu započala v roce 1386 z iniciativy Giana Galeazza Viscontiho a dokončena byla až roku 1887- trvala tedy přes 500 let. Přesto ale nedošlo k odchýlení od původního gotického stylu, kterým je tzv. flamboyantní gotika. Dóm se pyšní 135 věžemi a věžičkami (doporučuji vyjet výtahem či vyjít pěšky na střechu katedrály, cena je kolem 5 eur) a zdobí jej 2245 soch a sošek. Na nejvyšší věži se nachází socha Madony, která je jakýmsi symbolem města.

Pár kroků od bělostné katedrály se nachází zasklená galerie Viktora Emanuela. Tato obchodní pasáž byla postavena v letech 1865 až 1877 a při stavbě její střechy s kopulí byly v Itálii poprvé jako stavební materiály použity ocel a sklo. V pasáži jsou velmi luxusní a drahé obchody a rovněž noblesní kavárny (za pravou italskou kávu zde zaplatíme zhruba 4 eura).

Galerií Viktora Emanuela se projde k dalšímu skvostu Milána – k světoznámému divadlu La Scala postavenému roku 1778. Jeho zevnějšek není nijak impozantní, ale pokud půjdete na představení či dovnitř La Scaly nakouknete z přilehlého muzea, uvidíte velice honosnou divadelní scénu.

Při své návštěvě Milána byste jistě neměli opominout i mohutný zámecký komplex Castello Sforzesco. Jeho stavbu započal v roce 1450 Francesco Sforza, zámek měl být rezidencí tehdy vládnoucího rodu Sforzů. Cihlový čtyřúhelníkový komplex budov je necelých 250 metrů dlouhý a ve vnitř je několik muzejních expozicí a galerií.

Stejně jako v jiných italských městech, také v Miláně se nachází množství kostelů. Nejhojněji turisty navštěvovaný je kostel Santa Maria della Grazie. Tento krásný renesanční klášter z 15. století totiž ukrývá jednu z klíčových děl západní kultury – fresku Poslední večeři Páně od Leonarda da Vinciho (na prohlídku fresky je však nutné se několik dnů dopředu objednat a počítejte s vysokým vstupným, kolem 15 eur).

Druhým významným milánským kostelem je chrám sv. Ambrože. Ten byl postaven v románsko-lombardském stylu a jeho základy pocházejí ze 4. století, z doby prvního milánského biskupa svatého Ambrože.

Hojně si v Miláně rovněž užijí milovníci muzeí a galerií. Jich je ve městě opravdu spoustu a obsahují mnoho cenných děl. Například dvě muzea jsou v novoklasicistním Královském paláci nacházejícího se kousek od Dómu a malířské skvosty jsou zase k vidění ve slavné obrazárně Pinacoteca di Brera (do muzeí i galerií se platí vstupné).

Praktické rady

Nejrychleji a nejpohodlněji se lze do Milána dostat letadlem (letiště Miláno Malpensa je vzdálené 45 km, letiště Miláno Linate leží 9 km od Milána a třetím letištěm je Miláno Orio al Serio prezentované spíše jako Miláno-Bergamo vzdálené 46 km). Většina památek je v centru, ale ubytování je v Miláně hodně drahé, takže je výhodné bydlet někde dále od centra a za památkami dojíždět. Lístek hromadné dopravy (lze koupit i na více dnů) platí na metro, autobusy i tramvaje. Jídlo a pití vyjde dráže než v České republice, ale pokud se nestavíte v restauraci přímo v centru, nejsou ceny zase až tak přemrštěné (za těstoviny či pizzu jsem platila kolem 5 eur). Milán se dá navštívit v každém období, plno je zde na 7. prosince, kdy se slaví svátek sv. Ambrože a začíná operní sezóna v La Scale.

Pro Senior portál napsala
Dagmar Kulaviaková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Dana | 06. 01. 2011, 13:53

Miláno je překrásné město, můžu ho doporučit úplně každému. První pohled na Dóm je nezapomenutelný!! Přistávala jsem na letišti v Bergamu, takže jsem se vydali i tam, a i toto město je naprosto impozantní.

Barbora | 06. 01. 2011, 13:19

Taky jsem byla v Miláně na začátku prosince, je to tam opravdu nádhera... Jen mě mrzí, že byla zrovna hrozná mlha, nebylo skoro vidět na krok, takže jsme si vyhlídku ze střechy dómu odpustili :-/

Dasha | 04. 01. 2011, 15:43

Dóm je v Miláně opravdu krásný a určitě investujte peníze na prohlídku jeho střechy. Stojí to za to:)

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému