Návštěva Pobaltí pro milovníky historie a bohaté přírody!

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
08. 07. 2020
Nádhernou krajinu a architektonické perly srovnatelné s Římem či Prahou najdete v zemích Pobaltí, tedy Litvě, Estonsku a Lotyšsku. Hlavní města, jejichž jména se snad všem pletou, zvlněná krajina, mořské klima a nezapomenutelná kultura – to vše nabízí dovolená v zemích Baltského moře!

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, Česko a země Pobaltí toho mají mnoho společného. I přesto, že tyto tři země leží na severu, léto se zde díky mořskému klimatu dá přirovnat k našemu a podobná je i lehce zvlněná, zelená krajina. Akutní rozdíl je ale například v dopravě – prázdné silnice a nezpoplatněné dálnice u nás budete hledat jen těžko. Pobaltská trojka, jak jsou tyto země nazývány, je tedy ideální pro cestování autem.

Při cestování na vlastní pěst bez podpory CK se nemusíte bát ani cen. Ty jsou také podobné těm českým a noc v hostelu může být ještě nižší než u nás, stejně jako ceny potravin v obchodech. Velmi příznivé jsou tyto země k „čundrákům“ – kempovat můžete bez poplatku všude, stejně jako v kempech nebo v místech pro stany přímo vyhrazených.

Češi jsou v těchto zemích národem poměrně oblíbeným, přece jen nás částečně pojí podobná minulost. Pokud tedy na obyvatele Pobaltí nevytasíte s ruštinou a vystačíte si se směskou češtiny, angličtiny a posunků, místní vás obvykle vřele přijmou a předvedou vám krásy své země v plném rozsahu – od úchvatné krajiny až po historické památky opředené legendami.

Lotyšsko, tedy přesněji hlavní město Riga, je odpradávna místem obchodníků a hlavně tedy proto při procházkách secesními ulicemi často narazíte na gotické kostely a staré kupecké domy. V Rize se mísí stavební slohy s mnoha různými kulturami. Při návštěvě hlavního města Lotyšska a zároveň největšího města Pobaltí, určitě nezapomeňte navštívit Švábský dům -kupecký dům se zajímavým interiérem a  největší kostel v Pobaltí Rižský dóm.

Kromě historické Rigy, je v Lotyšsku spoustu dalších míst k vidění. Jedním z nich je třeba pobřežní město Salacgríva, kde se každoročně v létě pořádají rybářské slavnosti. Za zmínku stojí také údajně nejkrásnější město Lotyšska Césis, které vyrostlo kolem rytířského hradu ze 13. století, kde podle legendy vznikl motiv lotyšské vlajky.

Z Lotyšska se přesuneme do země jezer – tedy Litvy, kde se skoro bez problémů domluvíte česky (litevština má stejnou diakritiku jako čeština). Hlavní město Litvy Vilnius je neskutečně podobné Praze, hlavně co do spletitých historických uliček. Panoráma města doplňuje také obrovský Geminidasův hrad, který se rozkládá na přilehlém kopci.

Nedaleko litevského města Šiauliau najdete Horu křížů, jejíž návštěva patří do povinné výbavy každého cestovatele. Horu určitě nepřehlédnete – je totiž doslova obsypaná stovkami různých křížů, z nichž byla v době sovětské éry většina srovnána se zemí. Převážně katoličtí Litevci kříže však rychle obnovili.

Virtuální putování po Pobaltí zakončíme v Estonsku. A jestliže se Litvě říká země jezer, Estonsko je nazýváno zemí řek. Estonsko také bývá označováno za nejvíce pobaltskou zemi – dokladem budiž tomuto tvrzení návštěva samotného hlavního města Taalinnu. Toto staré hanzovní město je jako muzeum pod širým nebem – najdete zde historické domky i na dvacet obraných věží. Celou oblast stráží hrad z 11. století na blízkém vrchu Toompea.

Pokladem Estonska je bezpochyby univerzitní město Tartu, ve kterém najdete historické pozůstatky univerzity fungující od roku 1632. Dominantou města je však vrch Toomemägi a rozpadající se gotický chrám, který jakoby stráží celé historické městečko.

Tři země, které jsou si neskutečně podobné a zároveň absolutně odlišné. Faktem zůstává, že pro milovníky historie a nádherné přírody, je Pobaltí ideálním místem pro dovolenou. Pokud však chcete Lotyšsko, Litvu a Estonsku poznat důkladně, počítejte s tím, že týden v jedné vám určitě nebude stačit.

Pro Senior Portál napsala
Lucie Čačalová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému