Norsko nejen na rybolov

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
25. 08. 2020
Norsko je zemí zaslíbenou pro milovníky rybolovu, divoké přírody a chladného klima. Do Norska však nemusíte jen s rybářským prutem, uvítá totiž i milovníky historie a severské kultury!

Norsko, přesněji Norské království, je nádhernou zemí rozkládající se na severu Evropy. Obývána je již od konce doby železné, kdy zde žili Vikingové, kteří jsou tedy považování za původní obyvatele a předky Norů. Jak víme, Vikingové byli národ dobyvačný a nedostatek půdy a růst populace je donutil k útočným výbojům na Island, Orkneje a Grónsko. Zhruba od roku 880 n.l. je severské území nazýváno Noroverg.

Norsko bylo dlouho nerozlučně spojeno s Dánskem – již od roku 1380 v personální unii. Samostatné se Norsko stalo až v roce 1905, kdy většina obyvatel rozhodla pro nezávislý stát. Nezávislost však netrvala dlouho a v roce 1940 bylo Norsko obsazeno německými vojsky a země byla okupována až do konce druhé světové války. Ihned potom vstoupilo Norsko do NATO.

Norsko je pro většinu svých návštěvníků přitažlivé předevsím nádhernou přírodou plnou ledovců a fjordů. Z fjordů se v podstatě skládá celé pobřeží, ke kterému přiléhá ještě množství malých ostrůvků. Přes celé Norsko se táhne Skandinávské pohoří, kde také naleznete největší pevninský ledovec v Evropě Jostedalsbreen.

Podobně jako Finsko, by Norsko mohlo být nazýváno „Zemí tisíců jezer“. K největším patří Mjøsa a mnoho dalších, které přesahují velikost 80 metrů čtverečních. Hornindalsvatnet je zase nejhlubší norské  zároveň i evropské jezero, přičemž jeho hloubka dosahuje 514 metrů.

Pro cestovatele a milovníky dobrodružství je Norsko opravdu ideální zemí. Pokud tedy nepreferujete polehávání na pláži a raději volíte aktivní způsob dovolené, nebojte se vydat i do Norska. Cestovní kanceláře nabízejí jak několika týdenní zájezdy pro rybáře, kde okusíte pravou norskou přírodu, tak i cestování po známých norských městech od hlavního Osla až po menší města po celém Norsku.

Zkrátka nepřijdou ani sportovci. Ti jistě ocení běžkařské či lyžařské pobyty. Cestovky myslí i na romantiky a lenochy, kteří mohou strávit dovolenou v srubu na severu Norska  nebo v romantickém hotelu v horách.

Ať už tak či tak, Norsko je místo, které uchvátí snad každého!

Pro Senior Portál napsala
Lucie Čačalová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému