Poznáváme krásy Lipna

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
30. 05. 2020
Hledáte inspiraci pro letní dovolenou? Nemusíte jezdit jen do zahraničí k moři. I u nás lze najít takové menší „moře“. Tím mořem je vodní nádrž Lipno. Rozkládá se na obrovské ploše a nabízí mnoho příležitostí, jak trávit dovolenou.

Základní fakta o nádrži Lipno

Obrovské vodní dílo, které bylo vybudováno na řece Vltavě v letech 1952-1959, se rozkládá na ploše 48,7 km2. Díky jeho rozlehlosti se občas označuje za České či Jihočeské moře. Hráz přehrady najdeme v obci Lipno nad Vltavou a nejširší je nádrž u obce Černá v Pošumaví, kde dosahuje až 4 km. Hráz je sypaná s těsnicím jádrem, vybavená ocelovými kesony a betonovými výpustěmi. Koruna hráze se nachází ve výšce 729 m n. m, výška hráze je 25 m a její délka je 296 m. V prostoru přehrady najdeme mnoho menších ostrůvků a také jeden, který se nazývá Tajvan. Většina plochy Lipenské přehrady se nachází v CHKO Šumava a částečně také zasahuje až k rakouským hranicím.

Tato vodní nádrž je ideálním místem k rekreaci – lze tu provozovat množství vodních sportů, ale také obdivovat krásy okolní přírody, provozovat turistiku, cykloturistiku a mnoho dalších činností.

Zajímavá místa v okolí Lipna

Pokud se rozhodnete vydat na dovolenou do této oblasti, určitě neuděláte chybu. V okolí přehrady se nachází spousta zajímavých míst, která stojí za to navštívit. Ať už jsou to místa přírodní či člověkem vytvořená, všechna jsou něčím zajímavá.

Vítkův kámen (neboli také Vítkův hrádek)

Poměrně zachovalá zřícenina nejvýše položeného hradu v České republice. Je umístěna na Svatotomášském pohoří nad vesnicí Svatý Tomáš ve výšce 1035 m. n. m. Letos to bylo šest let, co byla tato zřícenina poprvé zpřístupněna veřejnosti. Hrad pochází z poloviny 13. století a sloužil jako pohraniční pevnost.

V současné době je zřícenina v péči Občanského sdružení Vítkův Hrádek, které se postaralo o renovaci hlavně věže, která slouží jako rozhledna.

Hrad Rožmberk

Tento hrad patří mezi nejstarší hrady v České republice. První zmínka pochází z roku 1250, kdy byl hrad uváděn pod německým názvem Rosenberg. Přes výhodnou polohu hradu došlo několikrát k jeho dobytí. Intenzivní stavební činnost na hradě trvala do 16. století. Během 19. století došlo k výrazným stavebním úpravám v duchu romantické gotiky, čímž se radikálně změnil vzhled hradu do současné podoby.

Plešné jezero

Bývá také nazýváno „oko přírody“. Nachází se v ledovcovém kotli pod vrcholem Plechý v nadmořské výšce 1090 m. Má tvar elipsy o velikosti 7,48 ha a jeho maximální hloubka je 18,3 m. Jedním z nejkrásnějších a nejvyhledávanějších výhledů na jezero a okolí je od památníku Adalbera Stiftera, který je umístěn asi 220 m nad hladinou jezera.

 V okolí Lipna, ale i přímo na Lipně si na své přijde snad každý. Vyřádí se tu jak milovníci vodních sportů (plachtění, plavání, rybaření,…), tak i příznivci ostatních sportů (cyklistika, houbaření, turistika, jogging,…). V blízkosti přehrady je umístěno množství rekreačních objektů a také možnosti k zapůjčení sportovních a jiných potřeb. Funguje tu také lodní doprava a trajekty, neboť na některých místech se přes Lipno nedostanete jinak, než lodí.

V zimě je nádrž velkým lákadlem pro milovníky adrenalinu. Ať už máme na mysli riskantní přejíždění zamrzlé přehrady autem, nebo jen obyčejné bruslaře, kteří každoročně využívají obrovskou plochu pro bruslení.

 Pokud se tedy vydáte na dovolenou k Lipnu, určitě budete mít skvělé zážitky a uvidíte spoustu zajímavých věcí.

Pro Senior Portál napsala
Simona Ryšková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému