Poznejte Máchův kraj

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
06. 04. 2021
„Byl pozdní večer – první máj, večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj.“ Kdo by neznal úvodní slova známého díla předního českého prozaika Karla Hynka Máchy. Pojďme si tímto článkem společně představit kraj, který připomíná místa, co pro básníka znamenaly nevyčerpatelnou studnici inspirací – malebný Máchův kraj.

Máchův kraj je vlastně mikroregionem sdružujícím několikero obcí a měst. Nachází se v jihozápadní části Libereckého kraje a jeho ústředím je město Doksy, k němuž náleží i turistické centrum celé oblasti – vyhledávané Máchovo jezero.  Dominantou kraje je zřícenina hradu Bezděz, kterou obdivoval právě i Karel H. Mácha. Ostatně – jeho cesta z Mělníka na Bezděz je pro zájemce doteď vyznačena, aby si každý mohl projít místa, která stála u zrodu mnohých myšlenek básníka.

Koupání i zábava, to je Máchovo jezero

Na jezeře se pravidelně odehrávají sportovní i kulturní akce. V létě je velmi vyhledávané i turisty ze zahraničí, a to především z Německa. Diskotéky pod širým nebem, spousta tematických akcí, festivalů a zázemí pro sportovní vyžití – i to je důvodem, proč se sem někteří vrací opakovaně. Při večerním západu slunce zde totiž celý kraj zalitý do třpytivých odlesků zhasínajících paprsků upadá do zvláštní romantické atmosféry, při které si každý může uvědomit, jak je zdejší oblast výjimečná z mnoha hledisek.

Celým kraje také vedou četné turistické a cyklistické stezky, díky kterým je možno navštívit nejzajímavější místa takovým způsobem, který vám nejvíce vyhovuje. Převážná část cest vede lesy, takže kontakt s přírodou je zde hlavní devízou. Na své si samozřejmě přijdou i milovníci historie. Touhu po poznání uspokojí zřícenina hradu Bezděz, ležící zhruba 6 km od Doks. Na hradě Bezděz pobýval svého času i Karel IV. V rámci mikroregionu Máchův kraj je pak možné navštívit ještě zříceninu Starý Bernštejn či zámek Houska.

Další zajímavá místa vhodná pro nedělní výlet s rodinou

Vesnice Staré Splavy je v létě místem pobytu pro mnohé turisty, i proto si za několik posledních let vysloužila přívlastek – rekreační. Obklopena přírodou je dobře dostupná zejména železniční dopravou z větších okolních měst. V těsné blízkosti se nachází i kopec Šroubený, z něhož je dechberoucí výhled do okolí.

Necelé 2 km od Doks je uprostřed lesa zajímavost, která stojí za zhlédnutí. Je jí pískovcový blok, na kterém dle legendy často odpočíval Karel IV. při svých vyjížďkách a cestách po okolí. Jestliže se řadíte k nadšeným ornitologům, byť amatérům, vydejte se do míst, kde je možno vidět množství chráněných vodních druhů ptactva. Toto místo se nachází v okolí Břehyňského rybníku, kde je mimo ptactva možné vidět i různé chráněné vodní rostliny.

Máchův kraj je oblastí, ve které je stále co poznávat. Až si projdete všechna známá místa, poznáte, jak moc inspirativní jsou a proč si je Karel Hynek Mácha, po kterém je celý kraj pojmenován, tak oblíbil.

Pro Senior Portál napsala
Jana Krčová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému