Projeďte si malebnou jižní Moravu na kole!

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
10. 05. 2020
Až vysvitnou první jarní sluneční paprsky a po sněhu nebude památky, příroda začne lákat svými krásami. Místo pěší turistiky zkuste letos vytáhnout kolo a vychutnat si okolí z jeho sedla. Ideální pro takové výlety je rovinatá jižní Morava, která nabízí krásné scenérie i historické památky.

Jižní Morava je přímo stvořena k rodinným cyklovýletům. Ze spousty tras je možno vybrat si z typicky výletních, kde pojedete převážně po rovince a budete se tak moci kochat vinorodou krajinou, nebo se nabízí náročnější cesty, jež  nesou označení „biker“ a dají vám zabrat. Všechny trasy jsou propojeny a tvoří tak na sebe navazující stezky, jež jsou po celém jižním cípu Moravy a vedou nejen mezi vinohrady, ale i kolem přírodních zajímavostí a historických památek.

Kam na kole?

Dominantu je bezesporu Lednicko – valtický areál, jež je jedním z nejnavštěvovanějších míst jižní Moravy. Notoricky známá památka zapsaná na seznamu UNESCO je známá také pro svůj rozsáhlí park, v němž najdeme Minaret, který se majestátně tyčí nad okolní roviny a výhled z něj je skutečným zážitkem. Opodál pak můžete narazit na Janův hrad, směrem na Valtice pak na Appolonův chrám, Randez-vous nebo Hraniční zámeček. Cyklostezka vás pak zavede třeba do Mikulova, nad nímž se tyčí zámek nebo známý Svatý kopeček, dále pak  k Novomlýnským nádržím, vodnímu dílu ležícímu pod Pálavskými vrchy. Ty spatříte už z dáli, neboť v rovinaté krajině působí až „nepatřičně.“

Po památkách rodu Lichtenštejnů vás provede Lichtenštejná stezka. Zahrnuje také Lednicko-valtický areál, avšak místo k nádržím směřuje do Dolního Rakouska. Podíváte se také na Pohansko – hradiště jižně od Břeclavi s empírovým zámečkem.

Za vínem se můžete vydat po stezce nesoucí název Modré hory. Nese název podle modrých odrůd zde pěstovaných, vede mezi zdejšími vinařskými baštami a do okruhu se můžete napojit kdekoliv mezi pěti městy, jimiž je tato trasa tvořena. Pokud si svou cestu naplánujete na dobu, kdy zde probíhá některá ze spousty vinařských akcí, o zážitek a bohatý program budete mít postaráno.

Nejen za vínem, ale také za folklorem se můžete rozjet po Slováckých cyklotrasách. Mutěnice, Bzenec a celkově oblast Podluží má návštěvníkům co nabídnout. V případě, že chcete po dlouhých výletech nechat tělo regenerovat, můžete navštívit třeba lázně v nedalekém Hodoníně. Z památek na vás v okolí čeká zámek Milotice, oblíbené místo filmařů.

Všechny zmíněné trasy jsou vzájemně propojené a je tedy možnost z jednotlivých okruhů sjíždět a navazovat na další, aniž byste museli šlapat do pedálů na frekventovaných silnicích. Trasy lze vybírat těžší, avšak není problém vybrat i takové, které zvládnou i děti.

Tip!  Co si vyjet z Brna až do Vídně? Tato stezka vás zavede z jedné metropole do druhé a kromě území jižní Moravy prochází rakouskou oblastí Weinviertel. Trasa je dlouhou přes 130km a podíváte se do nejmalebnějších koutů přírody.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Charrlie | 26. 01. 2011, 20:38

Máte někdo nějaký dobrý tip na kratší výlet na kole kolem Brna? Nějaké zajímavé cyklostezky nebo trasy?

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému