Rokštejn - zapomenutý hrad uprostřed Vysočiny

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
15. 05. 2020
Nevíte-li, co podniknout o víkendovém dni, náš tip na výlet rozhodně nezklame. V samotném srdci Vysočiny, nedaleko Jihlavy, se na nečekaném místě nachází malebný hrad s bohatou historií.

Pohled do historie

Jelikož se Rokštejn nacházel v zátopové oblasti budoucí přehrady, byl na něm zahájen intenzivní záchranný archeologický výzkum. A přestože z přehrady nakonec sešlo, výzkum pokračoval. Výsledkem je tak fakt, že je Rokštejn přinejmenším jedním z nejlépe prozkoumaných hradů na našem území, a proto o jeho bohaté historii víme opravdu hodně.

Toto pozoruhodné sídlo bylo postaveno pravděpodobně kolem poloviny třináctého století Hrutem z Knežic. Prvním písemná zmínka o něm je pak z roku 1289. Jednalo se ovšem pouze o relativně malé panské sídlo. Roku 1359 však hrad získal moravský markrabě Jan Jindřich, bratr Karla IV. Ten hrádek zcela přestavěl a rozšířil na jedno ze svých reprezentativních moravských sídel. Dvojpalácové uspořádání z něj ve své době dělalo vskutku majestátní pevnost.

Po smrti Jana Jindřicha se však na Moravě záhy rozhořely takzvané markraběcí války mezi jeho syny a hrad se tak za pomoc jednomu z nich, Janu Soběslavovi, dostal do rukou rodu Valdštejnů. Ti jej ještě drobně upravili, ovšem především začali využívat jeho strategické polohy na Haberské stezce, kudy projížděli kupci. A tak jsou Hynek z Valdštejna i jeho švagr Zikmund z Křižanova (každý sídlil v jednom z paláců) často zmiňováni za loupeživé akty na této stezce, díky kterým se stali trnem v oku královského města Jihlava. Vzájemné spory vyvrcholily roku 1402, kdy skupina rytířů, vedených mimo jiné také právě Zikmundem z Křižanova, město napadla.

Hradu se podařilo přečkat husitské války, osudným se mu pak stal patrně střet krále Jiřího z Poděbrad s uherským Matyášem Korvínem, při kterém byl Rokštejn poměrně snadno dobyt. Jeho specifikem je totiž poloha – nachází na skalním výběžku v údolí, obklopen kopci. A tak zatímco ve 13. a 14. století byl velmi dobře chráněn, ve století patnáctém (s rozvojem palných zbraní) procházející uherské armádě nečinilo problém hrad z přilehlých kopců ostřelovat. A tak Rokštejn padl, zatímco Valdštejni se rozhodli postavit si nové sídlo v nedaleké Brtnici.

Vzhledem k intenzivními výzkumu, a také k faktu násilného konce hradu, se podařilo získat poměrně velké množství vzácných nálezů, přičemž mezi nejzajímavější jistě patří největší sbírka hracích kostek (jejichž hra v tehdejší době byla hrdelním zločinem) ve střední Evropě či stavební obět v základech hradu, která ukazuje na relikty pohanských rituálů ještě ve 13. století.

Jak se tam dostat?

Hrad se nachází 12 kilometrů jihovýchodně od Jihlavy. Vlakem na trati Jihlava-Brno se k němu dá jednoduše dostat, vystoupíte-li v zastávce Přímělkov, odkud vede turistická trasa po zelené značce (necelé 2 km). Druhou alternativou pak je autobusové spojení do Brtnice. 

Pro Senior portál napsal
Oldřich Špok


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Pepa | 16. 02. 2013, 13:45

Pozor, neplést s mladším zachovalým hradem Roštejnem, který taky není daleko od Jihlavy. Přesněji u obce Doupě mezi Třeští a Telčí. Točilo se tu hodně pohádek a myslím, že je tam i trvalá výstava pro děti. Takže oba hrady, Rokštejn i Roštejn by se teda třeba s partnerem(kou), s děckama, nebo se všema, daly sfouknout v jednom dni. Ale asi by bylo lepší počkat na teplejší jaro... Jo, a smažené roštěnky s sebou!  

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému