Slovinské hory

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
30. 07. 2020
Většina Čechů když vyrazí na turistiku do hor, tak míří na Slovensko, do Rakouska či Itálie. Věřte ale, že krásné hory se nachází i v malé zemi na jihu – Slovinsku.

Ač se to nezdá, malá evropská země Slovinsko, kde žije pouze něco přes dva miliony lidí, se pyšní osmadvaceti vrcholy přesahující nadmořskou výšku 2500 metrů. Slovinské Alpy, zabírající severozápad země, se skládají ze třech hlavních horských pásem – Julské Alpy, Kamnicko-Savinjské Alpy a Karavanky.

Julské Alpy

Jsou klasickým vápencovým pohoří a nachází se zde nejvyšší vrchol Slovinska hora Triglav – 2864 metrů. Tato hora dala také jméno jedinému slovinskému národnímu parku, který v podstatě zahrnuje celou oblast slovinského nejvyššího pohoří. Treků lze zde podniknout nepočítaně, přičemž dobrými výchozími místy jsou turistická střediska Bled a Bohinj.    

Bled, který leží v nadmořské výšce 501 metrů, se nachází na břehu kouzelného smaragdově zeleného jezera s malým ostrůvkem a kostelíkem uprostřed. Na Blejski hrad, který se tyčí nad jezerem vede několik stezek. Hrad byl přes 800 let sídlem biskupů z Brixenu. Z Bledu se dá jít na výlet k rokli Vintgar. Cesta vede 1600 metrů po dřevěné stezce nad peřejemi, vodopády a jezírky k vodopádu Šum.

Bohinj je pojmenováním celého údolí s jeho osadami a ledovcovým jezerem. Jezero je dlouhé čtyři a půl kilometrů a jeho hladina se nachází v nadmořské výšce 523 metrů. V létě dosahuje teplota vody v jezeru až třiadvaceti stupňů, takže je zde i možnost koupání. Osadou přímo u jezera je Ribčev Laz. Odtud přes kamenný most se dojde ke kostelu sv. Jana Křtitele s překrásnými freskami z 15. století. Z Ribčeva Lazu je možné taky podniknout  různé horské túry nebo výlety na kajaku po peřejích na Sávě. Odsud by měl vyrazit rovněž ten, kdo chce zdolat nejvyšší horu Slovinska Triglav. Při výstupu by však turista měl být značně opatrný (pozor na počasí) a také se doporučuje si výstup rozvrhnout do dvou až tří dnů. V dosahu Triglavu se nachází několik chat.

Kamnicko-Savinjské Alpy

Jsou nižší než Julské Alpy, ale také jsou o poznání klidnější. Turisté by určitě neměli vynechat návštěvu náhorní plošiny Velika planina. Na jejich úbočí, kde se dochovaly jedny z nejstarších pasteveckých osad v Evropě. Původní chatrče měly oválný půdorys a šindelová střecha bez oken a komínu sahala téměř až k zemi. V takové podobě se ovšem zachovala jen jediná chata – Preskarjeva bajta.

Karavanky

Jedná se o vůbec nejdelší souvislé horské pásmo v Evropě. Karavanky tvoří hranici mezi Slovinskem a Rakouskem. Pohoří nabízí výborné příležitosti pro pěší turistiku i horská kola. Střediskem této oblasti je obec Zgornje jezersko, kde se nachází gotický kostel sv. Osvalda se zbytky fresek ze 14. století.

Pro Senior Portál napsala
Dagmar Kulaviaková

 

 

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému