Stratford upon Avon - malé známé město

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
01. 04. 2021
„Be not afraid of greatness: some are born great, some achieve greatness, and some have greatness thrust upon 'em.“ Ti z Vás, kteří poznají tento úryvek z díla jednoho velikána světové literatury, hned zjistí čím je Stanford upon Avon (neboli Stanford nad Avonou) nejvýznamnější. Stále nic? Ještě Vám můžeme prozradit, že pro dramata tohoto autora byl typický blankvers – nerýmovaný sylabotónický jambický verš o pěti stopách, který vznikl v anglické literatuře. Sonety psal formou anglického sonetu.

Poslední nápovědu by Vám mohl poskytnout Antonius a Kleopatra, Jindřich VI., Richard III., Richard II., Král Jan, Jindřich IV. nebo Romeo a Julie či Hamlet, Othello a Macbeth...

William Shakespeare

Začínáte správně tušit, že nemluvíme o nikom jiném, než o Williamu Shakespearovi, který se v Henley Street v tomto kdysi tržním městečku nacházejícím se ve středu Anglie v hrabství Warwickshire poblíž Birminghamu narodil. Pro turisty jsou právě nejvíc zajímavá místa, která jsou spojena s životem a smrtí anglického dramatika.

Kam se jít podívat za Shakespearem?

K lákadlům, které určitě nesmíte vynechat, když už se do Stratfordu nad Avonou dostanete, patří Henley Street, tedy ulice ve které se spisovatel narodil. Bohužel originální rodný Shakespearův dům shořel při požáru v 17. století, a tak mají návštěvníci možnost seznámit se s poměry, v jakých autor mnoha slavných děl vyrůstal, ve věrné kopii jeho rodného domu.

William Shakespeare byl pohřben před oltářem v kostele Nejsvětější Trojice (Holy Trinity Church) dva dny po své smrti. Leží zde se svou manželkou, nejstarší dcerou a jejím manželem. Před rokem 1623 byl vyroben památník, který ho vyobrazuje v gestu psaní.

Co jiného stojí za návštěvu?

Historie na vás dýchne i z Sheep Street, ulice která směřuje jižně od Ely Street k Waterside, ve které kromě mnoha restaurací najdeme i hodně staré budovy, mnohé pocházející z 16. století. Můžeme zde také najít Shrieves House, nejstarší obydlený dům města. Tvrdí se, že v domě pobýval i Oliver Cromwell v roce 1651, před druhou bitvou o Worcester odtud psal list Lordu Whartonovi.

Ve Waterside, oblasti obklopující řeku Avon, můžeme přes léto narazit na obrovské množství pouličních umělců, samozřejmě snažících se zarobit na turistech.

Jít či nejít, to je oč tu běží

Už jste se rozhodli, zda se oplatí městečko navštívit? Pro milovníky literatury a zejména pro fanoušky Shakespeara by měla být návštěva Stratfordu nad Avonou povinností. Pro ty ostatní by se z ní mohla vyklubat celkem příjemná dovolená spojená s objevováním krás nejlepších literárních děl minulosti. Takže až vyrazíte nezapomeňte si sebou sbalit Sonety a Vášnivého poutníka a bohužel taky hodně peněz, protože tak jako na všem v tomhle světě, i na Shakespearovi se peníze dají vydělávat a vydělávají i mnoho let po jeho smrti.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Poláková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému