Telč - město pohádek

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
14. 03. 2020
Naše malebná republika skrývá spoustu krásných měst a míst, která stojí za to navštívit. A někdy jedna návštěva nestačí. Byli jste už například v Telči? Že ne? Tak to byste měli napravit co nejdříve. Toto malebné malé městečko je jedním z nejkrásnějších na Moravě.

Bezmála šestitisícové město Telč se nachází na Moravě (i když někteří se mylně domnívají, že už je v Čechách), v kraji Vysočina, asi 40 kilometrů jižně od Jihlavy. Je obklopeno malebnou krajinou Českomoravské vrchoviny a samotné město je protkáno několika rozlehlými rybníky (největší je Štěpnický, dále Staroměstský a Ulický). I když se nejedná zrovna o velké město, je bohaté na svou historii. A také zde nalezneme spoustu historických památek, které při návštěvě určitě nesmíte zapomenout navštívit. Městečko je také pro svou malebnost vyhledáváno filmaři, jelikož se hodí pro natáčení spousty pohádek – jen vzpomeňme alespoň některé, které zde byly natočeny: Pyšná princezna, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí, Kouzelný měšec, O ztracené lásce a spousta dalších. Pojďme se tedy malinko projít historií a zmínit také pár památek, které stojí za to navštívit.

Trocha historie

Podle místní pověsti se založení města spojuje s vítězstvím moravského knížete Otty II. nad českým Břetislavem roku 1099. Na paměť bitvy byla prý založena kaple, později kostel a osada - dnešní Staré Město. Novou Telč poté zakládá rod pánů z Hradce. Pravděpodobně to byl Menhart z Hradce, který po roce 1354 postavil hrad, kostel, vodní opevnění a gotické domy po obvodu rozsáhlého tržiště. Město, které bylo již od Karla IV. obdařeno právem hrdelním a výročními trhy, trpělo v dalším čase požáry a později husitskými bouřemi. Podle městské kroniky (z roku 1359) byla Telč – kromě hradu – dobyta 1423 husitským vojskem a poté Janem Hvězdou z Vícemilic.

Město se dlouho vzpamatovávalo, i když získalo v 15. století další privilegia (jarmark, vaření piva, prodej soli). V polovině 16. století se ujímá panství Zachariáš z Hradce a nastává doba rozkvětu pro hrad i město. Zachariáš přestavuje velkoryse gotický hrad a přistavuje renesanční zámek. Italští řemeslníci pomohli měšťanům přestavět gotické příbytky a úhledné domy se štíty a podloubím. Byl také vybudován městský vodovod, nový špitál, založeny cechy, nové rybníky, nový způsob hospodaření. Zachariáš i ostatní z Hradeckého rodu umírají bez mužských potomků. Do telčské historie se však nejvýrazněji zapsala vdova Františka, rozená hraběnka z Meggau. Povolala do Telče jezuity, dala pro ně postavit kolej přímo proti zámku (1655), kostel Jména Ježíš (1667) a zakládá nový hřbitov na Podolí (1676).

V Telči pak nastupuje rod Lichtensteinů – Kastelkornů, ale už první z nich – František Antonín umírá 1761 bez mužského dědice. Příbuzný po přeslici, Alois hrabě Podstatský, spojuje 1762 erby obou rodů. Podstatští-Lichtensteinové hospodařili pak v Telči až do roku 1945, kdy byli poslední členové rodu vysídleni do Rakouska. Počátek 19. století se nese ve znamení industrializace. V bývalém Slavatovském dvoře vznikla Langova továrna na sukna se 600 zaměstnanci. Postavením železnice z Kostelce do Telče 1898 a jejím propojením přes Slavonice do rakouské Švarcenavy skončila i komunikační izolace města. Rozproudil. Obklopena rybníky a branami si však podržela půvabnou starobylou tvář a to je také důvod, proč bylo historické jádro města zapsáno v roce 1992 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Památky v Telči

Státní zámek Telč

Zámek byl vybudován původně jako gotický ve druhé polovině 14. století pány z Hradce. Následně byly přistavěny renesanční sály. Budova je situovaná do tvaru písmene L. Budova měla zejména obranný charakter a byla obehnána hradbou a příkopem – i proti městu. Kolem zámku je rozlehlý park a celý zámek je obehnán rybníky.

V dnešní době zámek slouží jako turistický skvost. Je zde možnost prohlídky dvou tras – na trase A jsou k vidění renesanční sály pro oficiální využití, na trase B se můžete podívat do obytných částí zámku, kde bydlela šlechtická rodina. V areálu se také nachází zámecká galerie, kde se uskutečňují různorodé výstavy. Je zde samostatné vstupné.

E-mail: info@zamek-telc.cz
Tel: +420 567 243 943

duben, říjen: 9 - 11.45, 13 - 16 hod.
květen - září: 9 - 12, 13 - 17 hod.

Prohlídkové trasy jsou otevřeny každý den kromě pondělí (v případě svátku připadajícího na pondělí je zavíracím dnem den následující).

Věž sv. Ducha

Kostel sv. Ducha byl vybudován v románském slohu společně s věží (49 metrů vysoká). Koncem 15. století byl přestavěn ve slohu gotickém - presbytář s hvězdicovou klenbou. Klenba lodi je renesanční. Janem z Hradce byl při něm zřízen městský špitál 1414, který tu byl až do roku 1579. Za Josefa II. byl kostel zrušen a po 1. světové válce byl obnoven a slouží dnes Českobratrské církvi evangelické.

Hrad Roštejn

Pozdně gotický hrad, který ční na skalnatém vrchu v romantických lesích u vsi Doupě, byl vybudován pány z Hradce v první polovině 14. století. V 16. století nechal hrad přestavět Zachariáš z Hradce v duchu renesance na lovecký hrádek s rozlehlou oborou. V roce 1915 hrad vyhořel. Zásadní opravy začaly až v roce 1958. Hrad byl pro veřejnost otevřen v roce 1969. Dnes jsou zde vystaveny sbírky z fondu Muzea Vysočiny Jihlava. Dnes je hrad v majetku Kraje Vysočina a spravuje ho Muzeum Vysočiny Jihlava.

Hlavní dominantou hradu je gotická sedmiboká věž s vyhlídkou, vysoká 45m. Kromě pozdněrenesanční fresky erbů v Erbovním sále a nástěnné malby koně a rostlin je další zajímavostí sedmimetrový betlém vyrobený třešťskými betlémáři. Na hradě se také každoročně pořádají noční prohlídky a je zde také možnost uspořádání svatebních obřadů.

E-mail: rostejn@cmail.cz
Tel.: 567 243 738

Rozhledna Oslednice

Původní rozhledna byla dřevená a pocházela z roku 1898. Ta časem zanikla a a až v roce 1999 byla zahájena výstavba nové železné rozhledny. Rozhledna Oslednice stojí u Telče přesně nad vlakovým i autobusovým nádražím, odkud k ní vede žlutá turistická značka (asi 1 kilometr). Z telčského náměstí jsou to po žluté asi 2 kilometry.

Otevřeno:

duben - květen: So, ne 10 - 16 hod.
červen - srpen: každý den mimo pondělí 10 - 17 hod.
září - říjen: So, ne 10 - 16 hod.
listopad - březen: po domluvě s provozovatelem

Tohle je výčet pouze těch nejvýznamnějších památek a zajímavostí, které v Telči můžete navštívit. Pokud se rozhodnete do tohoto krásného města zavítat, tak se určitě najde mnohem více míst, která stojí za to vidět a která dělají Telč pohádkově krásným městem. Nechte se inspirovat.

Pro Senior Portál napsala
Simona Ryšková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému