Trondheim - brána severu

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
25. 03. 2021
Trondheim je třetí největší město Norského království. Nachází se daleko za severním polárním kruhem, přesto je zde počasí příjemné a společně s městem a jeho okolím láká k navštívení.

Trondheim je třetí největší město Norska. Žije zde 135 tisíc obyvatel (v centru 60 tisíc). Je to sídlo biskupa, správní středisko i velké obchodní centrum. Město leží na kraji hlubokého Trondheimsfjordu, v ústí řeky Nidelva. Je to jedno z nejstarších norských měst, které vyrostlo v okolí své katedrály a hrálo důležitou roli v náboženských a kulturních dějinách země. Díky své centrální pozici se také nazývá bránou severu.

Zakladatelem města byl v roce 997 Olav Tryggvason, který se jako princ v mládí účastnil mnoha vikingských výprav především do Ruska, časem získal vládu a přijal křesťanství. V onom roce v místě, kde se vlévá řeka Nid do moře, zde postavil první dřevěný kostel, zasvěcený sv. Klementovi, který byl předchůdcem dnešní mohutné katedrály, a královský palác. Tehdy se město jmenovalo Nidaros a bylo hlavním městem říše ovládané Nory, která se rozkládala od Bílého moře na východě až k břehům Severní Ameriky na západě.

Po smrti Olava Tryggvasona došlo k bojům mezi náčelníky a k potírání rozmáhajícího se křesťanství. V r. 1016 byl v Orethingu zvolen králem Olav Haraldsson, který sjednotil kmeny a který opět začal prosazovat křesťanství. Jeho prvním krokem bylo založení Norské církve ze zákona. Poté se rozjel po Norsku, aby se ujistil, že všichni obyvatelé přijali křesťanství. Ve starém dobovém spise Fagrskinna je psáno: „Král Olav chtěl, aby se všichni lidé v jeho zemi stali křesťany. Kdyby se nenechali pokřtít, měli by dvě alternativy: vyhnanství nebo smrt.“

Kmenoví náčelníci se nechtěli vzdát svých bohů, sedláci se začali bouřit. Situace využil dánský král Knut, který slíbil kmenovým náčelníkům návrat k pohanství a v roce 1028 byl v Orethingu zvolen norským králem. Král Olav rychle opustil Norsko a vrací se v roce 1030, aby vybojoval zpět korunu. V témže roce padl v bitvě u Stiklestadu ve Verdal. Jeho společníci převezli jeho tělo do Nidarosu pohřbili jej na břehu řeky Nid. Král Knut byl velice krutý a neplnil žádný ze slibů a lid byl velice nespokojen. 11 měsíců po bitvě byl Olavův hrob otevřen. Říká se, že tělo vypadalo, jako by bylo tam leželo jen jeden den, a že královy líce byly ještě červené. Biskup Grimkel, který byl otevření hrobu přítomen, prohlásil Olava za svatého. Tělo bylo přeneseno do kostela sv. Klimenta do zvláštní kaple, kde prý vytryskl pramen.

S touto událostí vzrostl význam města - stalo se z něj poutní místo, v roce 1075 zde bylo založeno biskupství, povýšené v roce 1152 na arcibiskupství. Díky aktivitě místních církevních činitelů vznikla Katedralskolen, vůbec první škola v zemi.

Během 13. stol. se stala zdejší královská rezidence nejhonosnějším sídlem norských vladařů. Již od středověku jsou všichni norští králové korunováni ve zdejší katedrále, dokonce i současný král Harald V. zde byl korunován. Trondheim byl centrem jak světské, tak i církevní moci.

Rozkvět města trval až do doby reformace, kdy se toto stále bohatší centrum, profitující z obchodu se dřeve, stalo cílem válečných nájezdů. V roce 1537 odtud prchnul arcibiskup a město začalo upadat. Nejvíce Trondheim utrpěl v r. 1681, kdy jej zachvátil velký požár. Rekonstrukcí města byl pověřen generál Johann Caspar de Cicignon (pomáhal mu Holanďan Anthony Coucheron). Tak město získalo podobu, kterou známe dnes. Mimo jiné bylo postavena pevnost Kristiansten na východním vrchu města, která měla ochránit město před všemi další útoky. Nejtěžší zkoušku prodělala v roce v r. 1718, kdy město obsadili Švédové. Od tohoto roku bylo město ušetřeno všech konfliktů, což přispělo k zachování charakteru města a mnoha památek.

V 18. a 19. století město zažívá kulturní a ekonomický růst. V roce 1789 začaly vycházet první norské noviny, od 19. století tu působí skutečné stálé divadlo. V roce 1910 zde byla otevřena první polytechnická škola univerzitní úrovně. Tato škola tvoří společně s Institutem námořního výzkumu centrum technologického výzkumu a rozvoje. Následně zde bylo založeno mnoho podniků technologicky zaměřených. Proto je Trondheim považován za hlavní město technologie v Norsku.

Norsko je božská země, která bezesporu stojí za návštěvu. A rozhodně je zde z čeho vybírat. Jednou z možností je právě město Trondheim – láká Vás poznat jeho krásy?

Pro Senior Portál napsala
Martina Boudová

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému