Varšava - polská metropole

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
04. 03. 2020
Hlavní město Mazovského vojvodství a v prvé řadě taky hlavní město Polska je zároveň největším polským městem s počtem obyvatel něco málo pod dva miliony. První osídlení se datuje do 9. století, kdy se na území města nacházela osada Bródno.

Staré město

Stare Miasto neboli Starówka je nejstarší a zároveň nejvýznamnější turistickou atrakcí polské metropole. Z centrálního Tržního náměstí a okolních ulic na vás dýchá středověk. Jakoby se zde zastavil čas a už nikdy se nechtěl posunout dopředu. Kromě tradičních restaurací, kaváren a obchodů vás k návštěvě láká:

  • Katedrála Svatého Jana Křtitele (Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela) – pocházející z poloviny 20. století.
  • Kostel Matky Boží (Kościół Matki Boskiej Łaskawej)
  • Barbakán – datovaný do období kolem roku 1300. Jde o stavbu, která zvyšovala obranyschopnost brány. Většinou se staví nad branami hradů, tvrzí, pevností.
  • Plac Zamkowy – v jehož centru na nás čeká Sloup krále Zikmunda III. Wazy (Kolumna Króla Zygmunta III Wazy). Jde o jedinečný 8,5 metru vysoký barokový monument, na jehož vrchu nás hlídá 2,75 metru vysoký vládce oděný do archaického brnění.
  • Královský palác (Zamek Królewski)– na jeho místě si panovníci vystavěli dřevohliněné hradiště již v 13. století. Později se stal zděnou stavbou a pak gotickým zámkem. Poslední rekonstrukce prodělal v sedmdesátých letech a roku 1974 se na něm opět rozběhli hodiny, které byli zastaveny německým bombardováním během druhé světové války.

Nenápadné, ale nádherné

Za pozornost určitě stojí i hodně malých, ale zato okouzlujících ulic, které se ukrývají mezi zdmi domů Starého města a jejíchž zhlédnutí je neopakovatelným zážitkem. Patří mezi ně Kamienne Schodki – ulice, po které se prošel i sám Napoleon Bonaparte, Krzywe Kolo či Szeroki Dunaj, která v minulosti sloužila jako tržiště nebo Waski Dunaj, v níž najdeme dům Pod Chrystusem, který byl v minulosti ozdoben podobiznou Krista od Jakuba Monaldiho.

Varšavská mořská víla

Její bronzová socha pocházející z roku 1855 se nachází na Tržním náměstí starého města (Rynek Starého Miasta) a vítá zde všechny návštěvníky. Podle legendy kdysi dopluly dvě sestry k pobřeží Baltského moře. Zatímco jedna se rozhodla pokračovat k Dánsku a skončila v Kopenhagenu, druhá si zvolila Polsko.

Nové město

Když se vypravíme do této části Varšavy, určitě by jsme neměli opomenout ulici Freta, na které, kromě nádherných architektonických skvostů, narazíme i na Muzeum Marie Sklodowské Curie. Taktéž nesmíme zapomenout na Mostowu ulici vedoucí k Mostowej bráně a taktéž k prvnímu dřevěnému mostu postavenému v roce 1573.

I Nowe Miasto se může pochlubit nádhernými kostely jako je barokový Kostel sv. Františka (Kościół św. Franciszka Serafickiego), Kostel sv. Jacka (Kościół św. Jacka), Kostel sv. Kazimíra (Kościół św. Kazimierza), Kostel Ducha svatého (Kościół Św. Ducha)  a Kostel navštívení Požehnané Panny Marie (Kościół Nawiedzenia NMP). Kostel navštívení Požehnané Panny Marie je jeden z nejstarších chrámů ve Varšavě, postaven byl roku 1411 v gotickém stylu.

Pro Senior Portál napsal
AL


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému