Vltava

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
08. 04. 2021
Všichni ji známe. Se svými 433 kilometry je nejdelší řekou České republiky. Pramení na Šumavě a přes národní park se pomalu blíží skrz nachystané přehrady v ústrety krásným městům jako je Český Krumlov, České Budějovice a další. Nejsou to však jediná lákadla, která může Vltava nabídnout. Pojďme se podívat, jaké sportovní využití nabízí a co všechno najdeme na jejích březích.

Když byla ještě malá…

Teplá Vltava, kterou můžeme považovat za hlavní pramen Vltavy, pramení ve výšce 1172 metrů na svahu Černé hory na Šumavě jako Černý potok. Chcete-li obdivovat krásy přírody, už v Lenoře se z vás může stát vodák. Půjčte si kanoi a vydejte se skrz nedotčené okolí k Soumarskému mostu. Bohužel tato část Vltavy lze dnes sjíždět jen za vyššího stavu vody, aby nedošlo k poškození parku a také je nutné povolení.

Adrenalin

Mezi přehradou Lipnem a Lipnem II vodáčtí nadšenci nachází Čertovy proudy. První úseky se začaly sjíždět již v padesátých letech. Proč jen nadšenci? Tento úsek má pro příležitostného svátečního vodáka příliš vysokou obtížnost – IV – V podle alpského hodnocení obtížnosti. Vezmeme-li v úvahu, že ostatní úseky Vltavy se pohybují do obtížnosti jedna, je nám jasné, oč se jedná. Rozhodně nejde o dovolenou s opalováním na otevřené kanoi.

Vyšší Brod

Pod Lipnem II už na turistu čeká Vyšší Brod a začátek sjíždění tradiční vltavské vodácké trasy. Toto nejjižnější město nabízí návštěvu kláštera, který pochází již ze 13. století a skrývá bohatou barokní knihovnu a také v dnešní době poštovské muzeum. Avšak než Vyšší Brod a Lipno opustíme zcela, musím připomenout, že kolem Lipna vede velké množství cyklostezek, které nabídnou pohodlný výlet i cyklozačátečníkům. Zdá se vám sjíždění vody a ježdění na kole jako příliš obyčejná klasika? Přidejte další aktivity, ve Vyšší Brodě máte i možnost projet se na koni.

Ochutnávka a trocha historie

Tok Vltavy se pomalu stáčí k severu a vede turisty kolem hradu Rožmberk k Českému Krumlovu. Chcete změnu? Kousek od Českého Krumlova si můžete zahrát paintball a za městem ochutnat pivo v pivovaru Eggenberg . O nádheře a historii města si jistě vyprávět nemusíme. Ovšem ne tak známé jako Český Krumlov je bývalé keltské oppidum Třísov, které můžeme navštívit poté, co řeka Vltava zahne za zatáčku kolem kláštera Zlatá Koruna. Kromě oppida můžeme obdivovat i zříceninu hradu Dívčí kámen, kde jsou přes léto aktivní prohlídky a zřícenina se udržuje přístupná turistům.

Jak se řeka řítí směrem ku Praze, nabírá přítok Malši, stává se silnějším a uhání obdivovat novogotický zámek Hluboká. I zde je ráj turistů, krom luxusního ubytování a návštěvy hradu se mohou věnovat i golfu či jezdectví. Nejednoho z českých turistů zláká zámek Hluboká k dalším návštěvám a to i svatebním…

Vltavská kaskáda

Poté už Vltava teče k Hněvkovické přehradě, která dodává vodu pro jadernou elektrárnu Temelín. Než se stane součástí Labe, přibere do svých vod mnoho kubických metrů vody z řek Lužnice, Otavy, Sázavy a Berounky. Hněvkovická přehrada však není ani první ani poslední přehradou na Vltavě, prakticky až ku Praze je Vltava jedna přehrada za druhou – Praha je dobře chráněna před vodou Vltavskou kaskádou.

Všechno jednou končí…i tato zprvu malinká říčka, vlastně potůček, který nabývá na síle a obšťastňuje svojí přítomností vodáky, cyklisty i všechny rekreanty z oblasti přehradních nádrží. Ve výšce 156 metrů nad mořem se u města Mělník hrdá i hravá Vltava stává součástí Labe i přesto, že je k místu soutoku delší a vodnatější než samo Labe, které by tedy mělo být spíše Vltavou. Tak jako letní zážitky z dovolené u přehrady Orlík nebo ze sjíždění řeky v Českém Krumlově mizí i naše voda z Vltavy i Labe a to do Severního moře…

Pro Senior Portál napsala
Šárka Poláková

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému