Z Vyššího Brodu do Českého Krumlova po vodě i po svých

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
03. 07. 2020
Neznám nic lepšího, než perfektní dovolenou dle vlastního gusta. Jak si ale nejlepší dovolenou zvolit a podle čeho vybírat, aby se nám cestování moc nezkomplikovalo? Nejlépe je přesně si určit trasu a možnosti návštěvy různých zajímavých míst.

Takhle si můžeme naplánovat i zajímavou poznávací trasu z Vyššího Brodu do Českého Krumlova. Cestovat můžete jako správní vodáci plavbou po Vltavě, nebo po svých, případně autem.

Po vodě…

Vyšší Brod je městem vodáků. Začíná tu většina plaveb, které se uskutečňují po Vltavě. Jsou zde příhodné podmínky pro výjezd a po cestě vás čeká ne příliš náročná trasa. Pokud se pro tento způsob dobrodružné dopravy rozhodnete, máte několik možností, jak začít. Můžete si vypůjčit loď (raft, kajak či jinou loď) i s veškerým příslušenstvím. Půjčovna vám dopraví vybavení na místo výjezdu a domluvíte se s nimi, kde jim půjčené věci opět předáte a kdy.

Při putování po vodě si můžete udělat pár výletů stejně jako při cestě po svých či autem. Je pravda, že pokud jedete na lodi, musíte pak přemýšlet, jak a kde zastavit a jak loď zabezpečit proti případným nenechavcům. Ale vše se dá vyřešit a po cestě můžete navštívit několik zajímavých míst.

Prvním takovým je určitě hned na začátku klášter ve Vyšším Brodě. Jedná se o cisterciácký klášter, který své jméno převzal z německého Hohenfurt. Klášter byl postupně budován od 60. let 13. století a zachoval se ve velmi dobrém stavu. V současné době zde žije komunita cisterciáků, kteří objekt postupně rekonstruují. Pokud se budete chtít podívat do interiérů kláštera, nabízí se možnost prohlídky kostela, kapitulní síně, knihovny a obrazárny. V budově opatství sídlí také Poštovní muzeum, v němž momentálně probíhá poštovní soutěž (více na www.ceskaposta.cz).

Další možností návštěvy v průběhu cesty je hrad Rožmberk. Hrad, který pochází z poloviny 13. století se tyčí nad údolím, kterým protéká řeka Vltava. Dal jej postavit rod Vítkovců, předchůdci jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů – Rožmberků. Jedná se o komplex původně dvou hradů – tzv. Dolní a Horní hrad, z něhož je zachována pouze kamenná hláska Jakobínka. Hrad je známý svou pověstí, že se zde zjevuje Bílá paní – v Rožmberské síni je pověšen portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka.

Poslední zastávkou, ale asi tou nejzajímavější, je město Český Krumlov. Zde mnoho vodáckých misí končí, ale naopak mnoho jich také pokračuje úspěšně dále. Český Krumlov nabízí spoustu možností, kam se podívat. Už samotné historické náměstí slibuje krásnou podívanou. Nad městem se tyčí také zámek a hrad, který určitě stojí za prohlídku. Pro turisty, které neláká plavba po vodě, je určitě zajímavou podívanou jez, který vodáci musí překonat. Čekávají zde zástupy lidí, aby škodolibě přihlíželi tomu, jak se někteří vodáci „udělají“.

Toulky po svých či autem

Pokud se rozhodnete vydat se na tuto trasu autem či jinou dopravou, nabízí se Vám možnost navštívit ještě další místa. Stačí si kolem přehrady Lipno zajet z Vyššího Brodu kousek na západ. Tady přijedete lesními cestičkami ke zřícenině nejvýše položeného hradu v Čechách – Vítkově hrádku. Z jeho věže se můžete pokochat pohledem do okolí a načerpat energii při procházce lesem. Po cestě zpět do Vyššího Brodu určitě nesmíte vynechat návštěvu Čertovy stěny. Jedná se o přírodní skalnatou scenérii valených kamenů, které jsou nahromaděny nad údolím Vltavy. Pokud si místo pozorněji prohlédnete, určitě vám připomene jednu známou českou pohádku.

Kromě již zmiňovaných památek po cestě kolem Vltavy je možnost zajet se podívat do Zlaté Koruny, kde můžete obdivovat další klášter. Klášter je to opět cisterciácký a krásně zachovaný. K prohlídce jsou určeny dvě trasy – budova bývalého kláštera a stálá literární expozice.

Myslím, že pokud se rozhodnete jet do těchto míst a strávit zde dovolenou, určitě nebudete litovat. V okolí je ještě spousta dalších zajímavých míst, která stojí za to navštívit. Oblast samotná má co nabídnout a určitě si užijete i nějaké to koupání.

Pro Senior Portál napsala
Simona Ryšková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému