Zajímavé výlety po Jihomoravském kraji

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
14. 10. 2019
Začíná být pomalu sychravé podzimní počasí, ale to nám nemusí bránit v poznávání krás naší země. Nabízí se spousta míst, která můžeme navštěvovat i v chladnějších dnech začínajícího podzimu.

Podívejme se třeba na takové Brno. Jen v tomto jednom městě najdeme spoustu zajímavostí, které stojí za návštěvu. Letos bylo otevřeno brněnské podzemí, v němž se můžete podívat, jak to vypadá v místech, kam se dřív návštěvníci běžně nedostali. Za návštěvu stojí také Mincmistrovský sklep, jehož prostory si projdete a na konci vám mincmistr vypráví, jak probíhalo ražení mincí a historii mincovny v Brně. Kdo má zájem, může si od něj nechat minci i přímo vyrazit na historickém stroji. Když už se budete toulat po Brně, nesmíte také opomenout dvě významné památky, které se nad Brnem doslova tyčí. Je to hrad Špilberkkatedrála Petrov.

Pokud vyčerpáte brněnské památky, směle vyražte do okolí. I v okolí na vás totiž čeká spousta zajímavostí. Kdo má rád Divoký Západ, tomu doporučuju navštívit westernová městečka. Můžete si dokonce vybrat, neboť v Jihomoravském kraji se nacházejí dokonce dvě. Jedno najdete v Boskovicích a druhé je u Zvole nad Pernštejnem. Obě jsou krásné a každé svým způsobem zajímavé. Samozřejmě nechybí i hrané programy ve westernovém stylu, které můžete shlédnout. U westernového městečka v Boskovicích můžete zavítat také do dinoparku Ztracený svět, kde se dostanete mezi pradávné dinosaury a další tvory.

Není vám ještě dost zima a chcete se ještě více zchladit? Pak zamiřte severně od Brna směrem na Blansko do jedné z mnoha jeskyní, které Jihomoravský kraj nabízí. Navštívit můžete nejznámější Punkevní jeskyně, kde určitě stojí za návštěvu i světoznámá propast Macocha. Děti budou mít určitě velkou radost, když se v jeskyni povozí po řece Punkvě na lodičkách. Další jeskyní, kterou je možné si prohlédnout, je jeskyně Balcarka, Sloupsko-Šošůvské jeskyně, Kateřinská jeskyně a další. Nově je také od roku 2008 otevřena jeskyně Výpustek, která se od ostatních jeskyní podstatně liší. Když se do ní dostanete, můžete si prohlédnout továrnu, která sem byla přestěhována za 2. světové války. Jeskyně sloužila také jako vojenský kryt – vybavení zůstalo zachováno i dnes.

Vydáte-li se jižním směrem, otevře se vám krásná krajina, která je proslulá pěstováním vína. Jste-li milovníky vína, pak se vydejte do Velkých Pavlovic a okolních vesnic a měst, kde najdete spoustu vinných sklepů a spoustu možností ochutnání pravého moravského vína. V této oblasti je zajímavá Kraví hora, která nabízí možnost zajímavého stylu ubytování přímo v srdci vinařů.

Po cestě skrz tyto krásné vinařské oblasti se také nachází spousta rozhleden, z nichž se naskýtá krásný rozhled do krajiny. Za všechny zmiňme alespoň Slunečnou, která se nachází u Velkých Pavlovic a kromě krásného výhledu do krajiny je zajímavá také svou nezvyklou dřevěnou konstrukcí. Další zajímavou rozhlednou je rozhledna Kraví Hora u Bořetic. Když se z ní rozhlédnete, vidíte široko daleko vinice. Další zajímavou rozhlednou je vyhlídková věž Nedánov, k níž se dá lehce dojet i autem. Její zajímavostí je, že leží u místa, kde byl prováděn 5,5 km hluboký průzkumný vrt, který je pouze zakryt, ale stále tam je.

Myslím, že tento článek vás bohatě navnadil, kam se v Jihomoravském kraji vydat. Samozřejmě zde nejsou zmíněny všechny zajímavosti, které se zde dají objevovat. Ale každý si určitě vybere.

Pro Senior Portál napsala
Simona Ryšková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému