Základní informace pro dovolenou v Bulharsku

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
02. 11. 2020
Každý, kdo rád v rámci dovolené zavítá k moři, už určitě někdy navštívil oblíbené Chorvatsko. A pokud ne, uvažoval o tom. Další dobrou variantou, které rychlým tempem vzrůstá obliba, je Bulharsko, kam míří turisté nejen z Česka či Slovenska. Jestliže patříte k těm, co se nechali na tuto oblast nalákat, pak vám tento článek přinese užitečné základní informace, co na své dovolené určitě upotřebíte.

Do Bulharska lze vyrazit za pobytem u moře nebo za poznáním zdejší krajiny, zvyků a kultury. Ať tak či tak, v obou případech je potřeba seznámit se nejen s tím, čím zde zaplatíte, ale například i s rychlostními limity pro ty, kteří se na svou dovolenou vydají autem.

Na Balkáně nutno pečlivě dodržovat dopravní předpisy

Cestování vlastním autem má oproti autobusu své nesporné výhody, nicméně v případě problému se může velmi prodražit a přinést zbytečné komplikace. Vždy je tedy lepší se před samotnou cestou co nejdetailněji seznámit s pravidly zemí, kterými budete projíždět a ve které strávíte své chvilky volna. Pamatujte tedy, že v Bulharsku je třeba dodržet rychlost 50 km/hod v obci, mimo ní pak 90 km/hod a po dálnici 130 km/hod. Na druhé straně je však dle zkušeností počítat s tím, že jako všude jinde na světě se kolem vás může vyskytovat určité procento řidičů, kteří na předpisy, jak se tak říká, kašlou. Buďte tedy stále ve střehu a mějte se na pozoru, zejména pokud se kolem vás mihne bulharský kamion.

Čím zaplatit?

V Bulharsku se platí měnou, která nese název bulharský lev. V Česku se kurz pohybuje okolo 12 a 13 Kč za 1 BGL. Je důrazně doporučováno měnit si peníze vždy jen v rámci oficiálních institucí, protože v Bulharsku byste mohli narazit na podvodníky, kteří sice na ulici vyvolávají skvělé kurzy, ale ve finále byste mohli skončit s bezcennými padělky v kapse. Pokud si nestihnete vyměnit peníze u nás, pak se připravte na to, že v Bulharsku za směnu zaplatíte poměrně tučný poplatek a navíc vás bude čekat nevýhodný kurz. Jestliže jste zvyklí platit útratu platební kartou, pak na to v Bulharsku hodně rychle zapomeňte. Bezhotovostní platby podporují jen některé velké a vyhlášené restaurace a hotely. Připravte se i na to, že síť bankomatů zde taktéž není tak hustá jako v Česku či na Slovensku. Zkrátka – nejlepší volbou je vše si pořádně propočítat a veškeré peníze si vyměnit ještě doma.

Co se týče cen, pak v Bulharsku nakoupíte zhruba za tolik, co tady, možno i výrazně levněji. Za menší peníze tak dostanete například cigarety nebo tvrdý alkohol či si dáte večeři v restauraci. Pro představu je možno uvést ceny základních potravin. Například chléb tedy pořídíte za zhruba 1 BGL, tavený sýr v krabičce přibližně 2 BGL a balená voda v PET lahvi 0,6 BGL. Jak je vidno, dovolená v Bulharsku může být skutečně výhodnou alternativou ke všem známějším letoviskům.

Dovolená v Bulharsku představuje dobrou volbu pro všechny, kteří chtějí poznat něco trochu jiného, než jsou známé oblasti Itálie, Řecka či Chorvatska. Místní obyvatelé se velmi snaží vybudovat pro turisty výborné zázemí pro dovolenou a rozvoj měst a letovisek je zde proto více než pokrokový a hodně patrný.

Pro Senior Portál napsala
Jana Krčová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému