Zlín - město s vlastní historií

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
31. 01. 2020
Zlín, dříve také Gottwaldov, je město, které má v České republice své nezastupitelné místo. A to už jak z pohledu své architektury, tak i historie. Je svým způsobem jedinečné a zajímavé. Jedná se sice spíše o průmyslové město, ale historii má také bohatou.

Statutární město Zlín leží na východě Moravy v údolí řeky Dřevnice. Obklopují jej z obou stran Hostýnské a Vizovické vrchy, je centrem Zlínského kraje a má něco přes 77 tisíc obyvatel.

Historické milníky

Samotná historie tohoto průmyslového města se začala datovat rokem 1322, kdy je doložena první písemná zmínka o tomto městečku. Od té doby se více či méně rychle rozvíjely první počátky průmyslu – 1779 byla zřízena manufaktura na bělení prádla, 1850 brettonská továrna na zápalky a následně 1870 Florimontova továrna na boty. Ani jedna z nich ale bohužel nevydržela a opravdový rozvoj se konal až od roku 1894, kdy byla založena Baťova továrna na boty. Tento zlom v rozvoji znamenal pro Zlín opravdu mnoho. Začalo se s výstavbou moderního centra města, Baťa potřeboval bydlení pro své dělníky do továrny a začal stavět domky a celé čtvrti k bydlení. V této době byla Zlínu vtisknuta jeho typická tvář - oranžových cihlových domečků. Bohužel Tomáš Baťa nemohl dokončit, co začal, neboť v roce 1932 zahynul při leteckém neštěstí. V jeho stopách se vydal a v realizaci pokračoval jeho nevlastní bratr Jan Antonín Baťa. Zlín se dále rozvíjel, stavěly se kulturní, správní, průmyslové i vzdělávací instituce. V roce 1949 byl Zlín přejmenován na Gottwaldov a stal se sídlem Gottwaldovského kraje. Svůj původní název dostal zpět až v roce 1990 a už mu zůstal. Dnes je toto město průmyslovým centrem jihovýchodní Moravy a také je nazýváno „zeleným městem“ a „městem dětí“.

Tomáš Baťa

Narodil se 3. dubna 1876 a byl spolu s bratrem Antonínem ml. a sestrou Annou zakladatelem obuvnické firmy Baťa. Byl jedním z největších podnikatelů své doby. Zavedl do výroby a prodeje nové myšlenky, kterými ovlivnil velké množství budoucích ekonomů. Měl revoluční názory, postupy a technologie a jsou stále dávány za příklad top managementu. Díky jeho gigantické ideji rozvoje průmyslu v malém městě vzniklo rozvinuté město s průmyslovou výrobou a svým vlastním stylem architektury a uspořádání.

Zajímavosti města

Co se týče zajímavostí, které ve Zlíně můžete navštívit, určitě je jich také mnoho. Ať už se jedná o historické památky, nebo kulturní či sportovní akce. Určitě nesmíme zapomenout na hrad Malenovice, Muzeum obuvi, Zlínský zámek, historickou budovu mrakodrapu „21“ s vyhlídkou, Filharmonii Bohuslava Martinů a spoustu dalších.

Z akcí, které můžete navštívit, je určitě zajímavý divadelní festival Setkání-Stretnutie, Filmový festival pro děti a mládež, Barum Rally, Neznámá země a další.

Kousek od Zlína je také jedna z největších a nejnavštěvovanějších zoologických zahrad – ZOO Lešná.

Pro Senior Portál napsala
Simona Ryšková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému