Znáte nejdelší jednoslovný název obce v Evropě?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
10. 11. 2020
"Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogochz" Mnohé z vás určitě popadl strach, když jste uviděli toto krkolomné slovo hned na začátku článku. Vyzkoušeli jste na poprvé přečíst celé slovo bez chyby, ale nepovedlo se. Zkusili jste napodruhé a opět se vám zamotal jazyk. Nakonec třetí pokus byl úspěšný a vy jste hrdě zvolali: „Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogochz“.

Co to je?

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogochz je skutečně britským městem. Navíc městem, které se může chlubit evropským rekordem. Název města je nejdelším jednoslovným názvem obce v Evropě a druhým nejdelším na celém světě. Britové, z pochopitelných důvodů, zkracují krkolomný název vesnice jako Llanfair Pwllgwyngyll, ale nejčastěji používají výraz Llanfair PG nebo Llanfairpwll.

Název města je zároveň zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejdelší platné doménové jméno. Přesto, že se v průběhu historie snažilo několik dalších obcí toto prvenství převzít, nepovedlo se jim to vzhledem k tomu, že šlo o pokusy neoficiální.

Co to znamená?

Název města pochází z welštiny a obsahuje, jak si ti pozornější už stihli všimnout a ti matematicky nadanýí spočítat, 58 písmen. Anglický překlad jména městečka zní: The church of St. Mary in the hollow of white hazel trees near the rapid whirlpool by St.Tysilio's of the red cave. Pokud bychom rádi slyšeli český ekvivalent, tak bychom se dovědeli, že město nese název Kostel Svaté Marie v Údolí Bílých lísek blízko prudkého vodního víru a kostela svatého Tysilia z Červené jeskyně.

Co tam najdeme?

Určitě si řeknete, že to je zajímavé, ale co z toho? Oplatí se my cestovat do nějaké vesničky jenom proto, že má trochu krkolomný název, který však stejně na nádraží nebudu schopen vyslovit, a tak si budu mít opravdu štěstí, když se mi tam podaří dostat? Odpověď na tuto otázku zní: město určitě stojí za návštěvu, avšak rozhodně se v něm neoplatí trávit měsíční dovolenou, protože byste se brzo unudili k smrti.

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogochz  však může nabídnout několik zajímavých lákadel, které, když budete mít cestu kolem, rozhodně navštivte. Mezi oblíbená turistická místa vesnice patří obchod James Pringle Weavers, celnice či most Britannia. Hodně navštěvovaný je i závěsný Menaiský most a také vyhlídka ze sloupu markýze z Anglessey, který díky své výšce nabízí krásný výhled do okolí. Monument byl postaven na oslavu hrdinství Jindřicha Pageta, markýze z Anglesey, v bitvě u Waterloo.

Samozřejmě, že asi nejoblíbenějším místem celého městečka je vlakové nádraží, na kterém se turisti a cestovatelé nejčastěji fotí s názvem železniční stanice. Řekněme si upřímně, kdo z nás by nechtěl mít doma fotku s nápisem Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogochz za zády, aby ji mohl ukazovat, jako skutečnou raritu všem svým kamarádům a návštěvám.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému