Chcete zažít město jinak? Přijďte na sousedskou slavnost!

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
17. 12. 2020
V sobotu 24. září proběhne už šestý ročník pouličního festivalu Zažít město jinak. Uskuteční se celodenní slavnost v ulicích Prahy, jejíž součástí je i Velká podzimní cyklojízda. Během tohoto dne se mohou ulice proměnit v korzo přívětivé pro procházení a jízdu na kole, inspirující k setkávání a zábavě. Jeho letošním mottem je „Poznej svého souseda“.

 

Jak mohou vypadat ulice, kde se namísto parkujících a projíždějících aut procházejí chodci a lidé jezdí na kolech, kde šumí jen pouliční kavárny a místní obchůdky a kde je možné provozovat akustickou hudbu? To chce ukázat festival Zažít město jinak, který se letos rozrostl do více než 10 částí Prahy. „Jde nám o zlepšení kvality života v Praze a změnu přístupu obyvatel, úředníků a politiků k dopravě. Chceme propojovat lokální inicaitivy, vytvářet pozitivní vzory a tlačit na úředníky a politiky, aby zklidňovali dopravu v městských částech a podporovali živé a příjemné ulice. Také chceme podpořit lokální a udržitelnou ekonomiku,“ říká Jakub Hradílek ze sdružení Auto*Mat, producent festivalu.

„Na festival jsou srdečně zváni všichni, kdo v Praze žijí. Na Vinohradech vznikne v Americké ulici velké korzo, kde si lze dát kávu na ulici, na Palmovce se budou štrikovat svetry pro stromy, na Břevnově proběhne sousedská slavnost s tancem a divadlem. Takových míst bude v sobotu spousta. Stačí se podívat na internetové stránky www.zelenamapa.cz, kde jsou detailní informace o jednotlivých festivalových zónách,“ dodává Hradilek. 

Festivalem Zažít město jinak se iniciativa Auto*Mat již tradičně hlásí k Evropskému týdnu mobility, který propaguje myšlenky udržitelného rozvoje a ekologicky šetrných forem dopravy v celé Evropě. Proto se v rámci festivalu pořádá i tak zvaná cyklojízda, barvitá jízda na kolech městem. „Tempo cyklojízdy je mírné, takže se jí můžou zúčastnit i děti a starší lidé. Odstartuje ve 13:00 hodin z Rumunské ulice na Vinohradech a pojede až na Letnou. Odsud se budou moci všichni účastníci rozjet do festivalové zóny, která je jim nejpříjemnější. Očekáváme až 5000 lidí na kolech či koloběžkách,“ říká Vít Masare ze sdružení Auto*Mat.

Pro Senior Portál napsala
Barbora Čapková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému