Co jsou to bonsaje?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
23. 07. 2020
Připadají vám typické pokojové rostliny nudné? Pak je nejvyšší čas začít přemýšlet nad prastarou technikou umění, která se zabývá miniaturizací rostlin, povětšinou původně méně či více vzrostlých stromů. Právě tato technika se nazývá „bonsaj“ a stejnému pojmenování se těší i stromy, které z této metody vzešly – bonsaje.

Krása takto pěstovaných rostlin je zakořeněna zejména v detailnosti a zachování všech poznávacích znaků daného typu rostliny. Tato opravdu originální zmenšenina dostane netradičním způsobem kus přírody i do vašeho obydlí, třeba na komodu hned vedle rámečků s fotografiemi. Stromy jsou tak pěstovány v miskách a jiných malých nádobkách.

Odkud se bonsaje vzaly?

Při pátrání po stopách techniky bonsaj, potažmo bonsajů – stromů, narazíme na odkazy dálného východu – starověké Číny, kde se bonsaje pěstovaly již v dobách přelomu letopočtu. Z původních čínských názvů posléze vznikl název bonsaj, který se užívá nyní. Po prvotním rozvoji v Číně přesídlilo umění do Japonska, kde se nakonec odehrála vůbec první velká výstava, a to na počátku 20. století. Událost byla odrazovým můstkem obrovské popularity a zájmu, kterému se bonsaje těší i v tuzemských podmínkách.

Doma i venku

Vůbec základní rozlišení bonsají spočívá v tom, kde budou trvale umístěny. Můžete si tak pěstovat ministrom venku na zahradě nebo doma, jedná se tedy o venkovní a pokojové bonsaje. U venkovních se vyžaduje ohlídat zejména zazimování, u pokojových je nutné hlídat například i vlhkost daného prostředí apod.

Jak musí vypadat?

Abyste mohli pyšně tvrdit, že úspěšně pěstujete bonsaje, měly by vaše kousky splňovat většinu níže uvedených bodů:

- má silný kmen s výraznou strukturou kořenů

- linie větví je velmi jasná a ostrá

- větve a kmen musí být skrze lístky dobře vidět

- nádoba musí být jednoduchá, nerušící vzhled stromku, ale též kompozičně v pořádku

Možná se nyní ptáte, jakých rozměrů bonsaj dosahuje. Tím se však dostáváme k dalšímu dělení, a to právě dle toho, jak je strom velký/malý. Setkáte se tak s velkými (60 až 120 cm), středními (30 až 60 cm), malými (15 až 30 cm) a miniaturními (5 až 15 cm) bonsajemi, které jsou těmi hojně vyhledávanými. Samozřejmě je však jejich pěstování o něco náročnější a vyžaduje pevnou ruku – při prostříhávání lístků apod. Na oplátku se však můžete chlubit nádhernou rostlinnou dekorací, která je pro mnohé i zábavným a poučným koníčkem. Pokud byste totiž do tajemství bonsají zabředli o něco více, zjistíte, že je s nimi spjato mnoho duchovních témat, jimiž jsou tradiční čínské a japonské umění proslulá.  

Bonsaje jsou velkým lákadlem, protože dokážou v miniaturní podobě přinést nespoutanost a divokost přírody do jakéhokoliv interiéru. Navíc jsou tipem, jak získat nový plnohodnotný koníček, za jehož provozováním budou viditelné výsledky. 

Pro Senior Portál napsala
Jana Krčová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

lacike | 24. 12. 2018, 09:00

Viac o histórii, pestovaní či estetike nájdete napr. na:

https://stromceky.lacike.sk/2018/12/historia-bonsajov-vseobecny-uvod-i.html

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému