Cibule jako královna koření v kuchyni i jako přírodní lék

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
28. 12. 2019
Cibule patří ke stálicím, které nesmí chybět v žádné české kuchyni. Je základem mnoha pokrmů, bez nichž by výsledek nebyl tak chutný a specifický. Uznejte sami – dokážete si představit guláš bez spousty na jazyku se rozplývající lahodné cibule?

Cibule – cibulovitá zelenina z čeledi česnekovitých

Cibule je rostlinou, které se každoročně spotřebují tuny. Její sláva obletěla postupně celý svět a tvoří tak pojítko mezi mnoha odlišnými kuchyněmi. Odborníci nedokážou s jistotou tvrdit, odkud se vlastně cibule vzala, ale nejvíce se přiklánějí k možnosti, že její rodnou půdou je oblast střední Asie, kde vznikla z planého druhu. Její historie sahá až do dávnověku, protože se o ní lze dozvědět z odkazů starobylých civilizací, které využívali zejména její nezanedbatelné léčivé účinky. Existuje mnoho odrůd cibule, které se liší tvarem, chutí, vůní i barvou.

Dochutí a pomůže v boji s různými neduhy

V oblasti gastronomie je cibule kořením, protože jídlu dodává svou specifickou chutí a vůní zcela jiný nádech, který pokrm zbaví určitého mdlého vzezření. Dokáže být určitým podpůrným prostředkem, který vyzdvihne tradiční chuť pokrmu, který doplňuje, a dodává mu potřebný šmrnc. Bez cibule by mnoho známých českých jídel nebylo tím, čím jsou. Je velmi variabilní z hlediska úprav, můžete ji tak vařit, smažit, dusit, péct nebo i volit její základní syrovou formu.

Jak již bylo naznačeno výše, cibule není jen pouhou ingrediencí, je i výrazným pomocníkem našeho organismu. Léčivá látka allicin je její nejvýznamnější složkou, která je považována za přírodní antibiotikum. Cibule tak dokáže hubit původce širokého spektra nemocí v lidském těle. V jejím arzenálu zbraní se však nachází i mnoho vitamínů, především ze skupiny B, a minerálů, kterými je například železo, vápník či hořčík. Těchto blahodárných látek si samozřejmě nejvíce uchovává v syrovém stavu, i z toho důvodu je například při nachlazení doporučováno, konzumovat ji nakrájenou na kostičky v kombinaci s medem nebo cukrem.

Nejsou to však jen různé druhy nachlazení, proti kterým cibule v lidském těle úspěšně bojuje. Tato rostlina má znatelné pozitivní účinky i na trávení nebo krevní oběh. V rámci trávicího traktu zlepšuje výkonnost žaludku a střev a celkový proces trávení. Již od pradávna je pak využívána k redukci vysokého krevního tlaku. Nezřídka se objevují názory, že v případě lehčích forem vysokého tlaku je cibule schopna nahradit v plné míře některé chemické přípravky, vyráběné za účelem právě korigování nezdravých hodnot krevního tlaku. Dalším pozitivním účinkem je i efektivní snižování cholesterolu v krvi při pravidelné konzumaci cibule, která zastává úlohu čističe cév a žil, co plně podporuje správnou funkčnost srdce. Méně známou skutečností jsou pak její afrodiziakální účinky.

Cibule má mnoho podob a tváří, nejlépe je poznat je všechny. Máte cibuli v pokrmech rádi? Využíváte i její blahodárné účinky jako přírodní lék? Napište nám svůj názor v komentářích!

Pro Senior Portál napsala
Jana Krčová

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Marpok | 14. 02. 2011, 10:38

Cibuli považuji za naprostý základ téměř většiny pokrmů, co doma vaříme. Co se týče cibule jako přírodní lék, využívám při nachlazení s medem.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému