Dekorace jídelního stolu

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
10. 02. 2020
Jarní počasí přímo vybízí ke zdobení bytů a teras. Dekorujte příznačně k jarním dnům i jídelní stůl tak, aby se večeře nebo velký rodinný víkendový oběd staly ještě příjemnější záležitostí.

Kultura stolování se vyvíjí od dob, kdy měl člověk k dispozici nádobí a nábytek. Určitě si vybavíte scény z filmů nebo pohádek, kde vrchnost pojídá v leže rukama, později uhlazené, až obřadné, stolování podle přísných pravidel. Doma si asi nelámete hlavu se sadami příborů, atmosféru u stolu spíše zpříjemní pěkně přichystaná tabule.

Ubrus jako základ

Může být, ale nemusí. Ubrus se používá jako dekorace nejčastěji a správně zvolený tvar a délka dokáže zázraky. Správně by měl přesahovat o 25 až 30 centimetrů. Jednoduše můžete ozvláštnit jídelní stpůl vrstvením obyčejných jednoduchých ubrusů různých barev, které tak budou vždy vypadat jinak a jen tak se neokoukají. Zvolit můžete různé tvary nebo délky. Velmi populární je v poslední době také vrstvení jen kousků látek (především měkčené organzy). Efektivně působí pruh látky uprostřed stolu, jež lze doplnit třeba ubrousky ve stejné barvě. Za minimální náklady dosáhnete skvělého efektu!

Květiny

Pokud si na květinovou výzdobu na stole nepotrpíte nebo nechcete neustále kupovat čerstvé řezané květiny, náhradit je můžete jedním nebo klidně i více menšími květináči s nízkími rostlinkami. Pokud se přeci jen rozhodnete dát přednost kytici, pak ji zkuste sladit s ostatní výzdobou. Květinové aranžmá na stoly se tvoří zejména takzvanými partery, slavnostními dekorace z živých květů zasazených do speciální hmoty. Kromě živých barev vnesou do interiéru také krásnou vůni, která by však ale neměla být příliš výrazná, aby se „netloukla“ s vůní pokrmů či vína. Pro umocnění jarní svěžesti se na stůl hodí nejvíce tulipány, avšak vždy přihlížejte k příležistosti. Na stůl se hodí třeba i míska se sušenými kvítky. Čímž se dostáváme k další možné dekoraci – svíčkám.

Svíčky? Proč ne

Právě do takové misky můžete vložit i svíčky. V obchodech s dekoracemi najdete tisíc a jeden druh svícnu, od moderny až po klasiku. Kupříkladu vysoké skleněné nádoby, do nichž svíčku vložíte, působí nejen moderně, ale jsou i praktické, neboť nehrozí popálení a ani vosk nepoškodí stůl. Hořící svíčky vytvoří příjemnou, klidnou a také intimní atmosféru. Pro oficiální příležitosti volte svíčky štíhlé a vyšší, pro neformální akci zase širší. Dávejte ale pozor, aby nepřekážely při očním kontaktu.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému