I šálek s kávou se může stát uměleckým dílem aneb latte art v plné síle

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
19. 04. 2021
Káva patří k nejoblíbenějším nápojům na světě, o tom není žádný pochyb. Dokladem jsou nejen její nadšení vyznavači, kteří znají nazpaměť historii jednotlivých druhů, ale i zcela běžní lidé, pro které je představa rána bez šálku horké kávy nesnesitelná. Nyní však pití kávy dostalo zcela nový rozměr – umělecký. V čem spočívají techniky latte art a co to vlastně znamená?

Uměním latte art se v naší republice zabývají profesionálové i amatéři, nicméně jen málo baristů odvádí skvělé výsledky. Jedná se vlastně o malování na kávu, popřípadě cappuccino. Obrázek vzniká vlastně „rozetíráním“ mléka či pěny na hladině kávy nebo i za pomocí speciálních čokoládových a kakaových polev, s nimiž lze obrazce utvářet též. Vůbec nejtěžším způsobem, jak dosáhnut požadovaného obrázku je technika, kdy se „maluje“ vléváním mléka nebo smetany do kávy.

Kurzy pro začátečníky i pokročilé

Pokud vás latte art nadchlo, můžete se jeho základy naučit přímo od těch nejlepších na speciálních kurzech. Tam vás naučí prvotní kroky, jejichž zvládnutí je nezbytné, pokud chcete, aby vaše obrázky vypadaly k světu a nezmizely po několika vteřinách. Latte art totiž není o pouhém malování, je i o správné přípravě mléka, které je základem úspěchu. Dále se samozřejmě můžete dozvědět, v čem tkví tajemství správného lití mléka do pěny kávy, aby bylo možno utvářet tvary, obrysy a obrazce, nebo také proč je třeba postupy techniky latte art dodržovat do sebemenšího detailu.

Zajímavostí je, že v odvětví latte art se koná i mistrovství světa, kde své síly porovnávají ti nejlepší. Vůbec první ročník byl organizován českou Školou kávy, která se také podílí právě na pořádání seminářů a kurzů, které zájemcům ukážou všechna tajemství ze světa kávy.

Vyzkoušejte doma s dobře našlehaným mlékem

Jak už bylo nastíněno výše, základem úspěšně vykonávaného latte art není pouze kvalitní káva, ale především mléko. Jak ho našlehat co nejlépe? V prvotní řadě je potřeba opatřit si mléko plnotučné, popřípadě speciální určené přímo k dochucování cappuccina. Pro šlehání mléka je také nejvhodnější konvička vyrobená z nerezového materiálu, musí být čistá a studená. Pamatujte na to, že mléko je třeba nalít lehce přes polovinu. V druhé fázi přichází na řadu kávovar a jeho funkce určená ke šlehání mléka. Trysku je nutné ponořit přibližně jeden centimetr pod hladinu mléka, po spuštění pomalu pohybujete konvičkou směrem dolů, tryska však musí zůstat stále ponořena. Posléze je možno opět zajet s tryskou zpět a tento postup několikrát zopakovat. To, že se vám pěna povedla, poznáte tak, že je velmi jemná a nenachází se v ní bubliny. Na závěr se doporučuje pěnu ještě lehce promíchat, aby byla vláčná.

Latte art dělá z pouhého pití šálku kávy skutečný umělecký zážitek, který určitě stojí za to okusit. Můžete vyrazit do nejbližší kavárny, nebo se pokusit o své kávové dílo svépomocí. Ostatně – na internetu lze zhlédnout velké množství videí, která vám také napoví, jak na to.

Pro Senior Portál napsala
Jana Krčová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému