Když malý stromek dělá velkou parádu

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
24. 12. 2019
Bonsai. Už ze samotného názvu je cítit exotika. Japonsko dalo světu sushi, karate, čajovou kulturu, kvalitní automobily a spoustu dalších věcí. Bonsai, v doslovném překladu strom v misce, patří k těm nejmírumilovnějším a nejdostupnějším importovaným záležitostem. Může ho mít doma skoro každý, kdo má malou nádobu a trpělivost.

Trocha historie úvodem

V úvodu jsme sice zmiňovali Japonsko, ale kořeny bonsaie sahají do Číny, kdy první zmínky pocházejí z přelomu našeho letopočtu. Tehdy vytvořené stromky byly poměrně komplikované a snahou bylo jejich dokonalé zasazení do krajiny. Teprve v Japonsku ale došlo k rozvoji umění (ano, tehdy bylo tvarování stromků opravdu postaveno na úroveň umění). Japonci čínskou cestu zjednodušovali, pozorovali přírodu a soustředili se na přirozené tvary, které se snažili napodobovat. Trend se šířil do dalších asijských zemí a dodnes můžeme pozorovat odlišné způsoby tvarování například v Číně, Japonsku, Korei nebo Tchaiwanu. Každý pěstitel se snažil vytvořit si osobitý styl (samozřejmě však v souladu s přírodou), proto můžeme nalézt různé školy tvarování. Vliv mají ale samozřejmě i klimatické podmínky nebo používané nástroje.

Jak začít a jak pokračovat?

Předem je dobré si uvědomit, že nebudete pěstovat vzrostlou sekvoju, ale malý, maximálně pár desítek centimetrů vysoký stromek (většina běžných bonsaí je vysoká do 30 cenimetrů). Proto snadno odrazíte výtky, že budete muset vystěhovat křeslo z obývacího pokoje, aby měl vás nový koníček místo.
Nejjednodušší cestou, jak pěstovat bonsai je navštívit zahrádkářskou výstavu nebo specializovaný obchod. Lidé pohybující se v tomto oboru jsou většinou sdílní a rádi svoje rady a zkušenosti někomu předají. U nich si můžete koupit již trochu vzrostlý stromek, o který budete podle jejich rad pečovat a tvarovat ho. K tomu vám stačí nůž, drát, pár gumiček a svatá trpělivost. Pořád jde totiž o strom, který se za rok změní jen minimálně.

Mimochodem, v úvodu byla zmínka o dostupnosti tohoto hobby. To ale rozhodně neplatí pro staré a profesionálně „vytvořené“ bonsaie. Jejich cena se totiž může vyšplhat až ke statisícům korun.

Pro Senior portál napsal
Radek Šauer
 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému