Na co se připravit před příchodem štěněte do domácnosti

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
07. 09. 2020
Máte zamluvené štěňátko a blíží se den, kdy si ho poprvé přivedete domů? Pak je třeba myslet na to, že jeho nový domov musí být na tento psí přírůstek připraven, aby prvotní oťukávání bylo příjemné jak pro vás, tak pro nového člena rodiny. Štěně se musí cítit dobře, aby jeho odebrání od matky nezpůsobilo trauma, s nímž se nebude umět vyrovnat. Co tedy udělat pro spokojenost čtyřnohého kamaráda?

Stejně jako vy, i štěně potřebuje svůj vyhrazený prostor, na který si bude postupně zvykat a kde se bude cítit v bezpečí. V souvislosti s tímto si také ujasněte, jaké místnosti zůstanou štěněti nepřístupné a kam ho postupně budete učit chodit vykonávat potřebu.

Klid a prostor, kde se bude moci nerušeně najíst

Pelíšek je tedy vhodné umístit tam, kde bude mít pejsek klid. Nehodí se tedy do prostor, kam často chodíte vy a ostatní členové domácnosti. Ze začátku bude totiž štěně víceméně jen spát, a tak je třeba dopřát mu tuto příjemnou činnost, aniž by ho někdo neustále rušil. Stejným způsobem je třeba vyřešit umístění misek na vodu a na žrádlo. Pro vás bude lepší, když to bude snadno omyvatelná plocha a pro vašeho nového mazlíčka bude určitě nejlepší, když si své pochoutky bude moci vychutnat v klidu, ničím neohrožen.

První týdny musí být doma

I když vlastníte zahradu, kde bude mít později pes svou boudu, první týdny musí rozhodně trávit převážně doma. Štěně je velmi náchylné na kolísající a měnící se teploty, ve venkovním prostředí se neumí zcela pohybovat a netuší, jaká nebezpečí skýtá. Nejen to je však důvod, proč je třeba udržovat s pejskem častý kontakt tím, že bude doma. V několika prvních týdnech si totiž utváří vazby ke svému okolí, které mu vydrží celý život. Co nejtěsnější kontakt tak zajistí, že z vašeho štěněte vyroste oddaný a společenský pes.

Kdo si hraje, nezlobí

I malé štěně si rádo hraje, i když ne vždy platí, že v takovém případě nezlobí. Možná právě naopak. Mějte nachystanou dostatečnou zásobu hraček. Vždy je totiž lepší, když se vyřádí na staré gumové kačence, než na vašich nových teniskách. Potřebuje pochopit, co smí a nesmí kousat. Pokud bude mít dostatek předmětu na vyžití, pak nebude hledat alternativy na vybavení domácnosti.

Štěně je velká radost, která je podmíněna důkladnou péčí a starostí. Buďte trpěliví a dávejte vašemu novému čtyřnohému kamarádovi najevo, že je vítaným členem rodiny a počítáte s ním i nadále. Odměnou vám pak bude společník, který vás nikdy nezradí a bude stát vždycky při vás, i když se celý svět obrátí zády.

Pro Senior Portál napsala
Jana Krčová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Marpok | 31. 03. 2011, 16:56

Máme doma malého labradora - dneska mu jsou 3 měsíce, je to náš první pejsek, ale musím říct, že na to se připravit tak jako tak úplně nedá, zvláště, když máte psa poprvé. Chce to hodně trpělivosti a snažit se pozorovat tu "psí řeč", která mnohé prozradí.ale je to opravdu radost!

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému