Nábytek - z marketů nebo od specialistů?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
28. 10. 2020
Pořídili jste si byt či dům a přemýšlíte, jak jej zařídit? Máte své vlastní představy, nebo dáváte raději přednost typovým kouskům z obchodních domů, které se zabývají nábytkem a vybavováním interiérů? Oboje má svá pro i proti.

Když se rozhodneme zařizovat byt či dům, ať už zcela nově, nebo třeba jen rekonstruovat, určitě je nutné si promyslet, jak vlastně chceme zařizovat. Jestli nám stačí hromadně vyráběné kusy nábytku z obchodního domu, nebo toužíme mít vlastní útulný domov plný originálních kousků. Samozřejmě pokud by se jednalo o opravdovou originalitu, vyšlo by nás to velmi draho. My se ale v dnešním článku budeme zabývat spíše porovnáním, zda si nechat nábytek vyrobit, nebo zda koupit nábytek typový.

Existuje spousta velkoobchodů a maloobchodů, které nabízejí buď prodej nábytku, nebo také jeho výrobu a veškeré služby kolem něj, jako například dovoz, montáž a podobně. Na druhou stranu je také spousta větších či menších společností a živnostníků, kteří se zabývají výrobou nábytku na zakázku. Co je ale lepší? A navíc cenově výhodnější?

Pokud je nábytku více a chcete, aby vám ladil, určitě bude lepší se obrátit na truhláře či menší stolařskou firmu, která vám nábytek vyrobí přesně podle vašich představ. Můžete se s nimi domluvit na detailech, nábytek upravovat dle potřeby interiéru a hlavně si jej sladit s prostorem. Menší firmy většinou také poskytují i dopravu nábytku s profesionální montáží. Co se týče cenové hladiny, je pravdou, že musíme počítat s malinko vyšší cenovou hladinou, ale většinou je to vyváženo kvalitou poskytnutých výrobků a služeb. Menší firma si dá více záležet na kvalitě výrobků, neboť nekvalitní výroba a doplňkové služby by mohly znamenat v blízké době špatnou reklamu a následně také zánik firmy. Proto se menší firmy a živnostníci snaží vyjít zákazníkovi maximálně vstříc ve veškerých požadavcích.

Naopak velké obchody a hypermarkety zase nabízejí nepřeberné množství druhů výrobků. Výhodou těchto obchodníků je také to, že si můžeme zároveň koupit také mnoho doplňků k nábytku (například osvětlení atp.). Nevýhodou těchto velkých prodejen je masový prodej. Nábytek se vyrábí sériově, a tak se snadno přehlédne vadný kus, který si můžeme náhodou přinést domů. Jaké je pak naše rozčarování, když musíme výrobky reklamovat. Samozřejmě netvrdím, že u truhláře se vám nemůže stát, že by byl výrobek vadný. Ale vzhledem k menšímu objemu výroby si to může daný truhlář více ohlídat a zjednat rychleji nápravu.

Pojďme si shrnout pro a proti jednotlivých druhů prodeje:

Velkoobchod                                                                                   Truhlář

- masový prodej                                                                             + individuální služby

- menší variabilita                                                                          + nábytek „na míru“

- nejistá reklamace                                                                       + zajištění servisu          

- rychlost nákupu některých typů nábytku                                 + kvalita

+ možnost okamžitého nákupu nábytku vystaveného            - menší možnosti zajištění dopravy a služeb

+ zajištění služeb (odvoz, montáž)                                             - vyšší cena

+ nižší cena

 

Záleží tedy na každém z nás, jak se rozhodneme a kde nábytek koupíme. Určitě není problém taky vybrat si typově nábytek v obchodě a nechat si něco podobného, třeba s drobnými úpravami, vyrobit na míru. Živnostníci mají také obvykle možnost si objednat jakýkoli druh materiálu. Každopádně, ať už se rozhodneme jakkoli, s výsledkem budeme určitě spokojeni.

Pro Senior Portál napsala
Simona Ryšková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému