Okrasné skalky

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
25. 10. 2020
Okrasné skalky vymizely ze zahrad, ale v poslední době opět získávají velké oblibě a zdobí malé zahrádky i rozlehlé pláně. Jak na založení skalky a jaké jsou trendy pro letošní rok?

Srdce milovníků skalek v posledních letech zaplesalo, alespoň to hlásí servery a časopisy zabývající se touto problematikou. Proč? Čeští, respektive i moravští zahrádkáři, dávali až donedávna přednost spíše volně rostlým zahradám bez náležitého skladu. V posledních letech se situace mění – z milovníků zahrádek se pomalu stávají i milovníci skalek a jezírek.

Skalky v kombinaci s jezírky jsou právě novým hitem pro tuto sezónu. Z neudržovaných zahrad se stávají zahrady, jaké známe z amerických seriálů. Jezírko je častým doplňkem skalky, je však ještě mnohem náročnější na údržbu. 

A jak na založení skalky? V první řadě je důležité vybrat správné místo. Pokud vlastníte zahradu s mírně modelovaným terénem, vhodné místo pro skalku je na nejvyvýšenějším místě. Nejideálnější je terén, kde existuje několik terénních nerovností za sebou - skalka je bude hezky kopírovat.

Pokud vaše zahrada leží v prudkém svalu, je vhodné zvolit suchou květinovou zídku. Ta může sloužit jako „zpevňovač“ terasy – zahrada pak působí velice příjemně. Samozřejmě nejste jako vlastníci prudkého zahradního svahu odkázání jen na suché květinové skalky, dobře bude vypadat i klasická skalka, avšak vhodně a decentně umístěná.

Pravidlo pro zakládání skalek zní jednoduše: skalka by se měla skládat pouze z jednoho druhu horniny. Z jakého důvodu? Jednak kvůli vzhledu celé skalky, jednak kvůli nárokům rostlin, kterými budete skalku osazovat. Ty obvykle vyžadují buď bazický, kyselý a nebo neutrální podklad. Základní kámen by měl být zvolen tak, aby celá skalka působila přirozeně a dokonale zapadala do profilu celé zahrady.

 K přirozenému vzhledu přispějí i kameny s patinou. Zašlé kameny najdete například na okraji lomů a nebo si je můžete sami vytvořit. Kameny stačí potřít tenkou vrstvou bílého jogurtu. Ten pomůže v růstu řasám, které zašlý vzhled vytváří.

Jak již bylo řečeno, trendem ve tvorbě skalek jsou různá jezírka a vodopády. Na ty je potřeba myslet už při samotném zakládáním skalek – je třeba dostatečně hluboko zabudovat trubky, tak aby v zimě nezamrzly. Potřebovat budete i čerpadlo, které bude vodu pohánět a tvořit tak dojem přirozeného vodního toku.

Univerzální poučka při zakládání skalek nepřekvapí: nechte si poradit od odborníků. V zahradnických centrech mají s tvorbou skalek bohaté zkušenosti, poradí vám vybrat vhodný základ, kameny i rostliny tak, aby vaše skalka vypadala v celém prostoru zahrady co nejpřirozeněji.

Pro Senior Portál napsala
Lucie Čačalová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému