Podle čeho vybrat kávovar?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
10. 09. 2020
Pochutnávat na kvalitní kávě si můžete každý den. A netřeba proto navštěvovat kavárny či restaurace, dobrou kávu si lze jednoduše připravit i doma. Nápomocny vám k tomu budou kávovary, s nimiž to půjde téměř samo!

Ranní káva, káva odpoledne při odpočinku nebo při příležitosti návštěvy. Mnoho lidí si bez ní nedokáže představit den.Teď už navíc za kvalitním nápojem nemusíte do kavárny, ale lze ji s pomocí moderní techniky připravit i doma. Na trhu lze sehnat levné i dražší stroje, které vám v hrnku vykouzlý černý zázrak. Některé jsou levnější, kvůli jiným byste museli zalovit hlouběji v peněžence. Pokud uvažujete o tom, že si do domácnosti pořídíte takovou vychytávku, projděte si náš návod, jak při koupi neprohloupit.

Základní otázka zní „Co od kávovaru potřebuji?“ Od ujasnění funkcí se pak odvíjí další záležitosti. Nejste-li příliš nároční a vyhovuje vám slabš a méně aromatická káva, ptejte se v obchodech jen po překapávači. Jaké má výhody? Připravíte velké množství kávy s minimálními náklady. Počítat však musíte s tím, že nebude příliš kvalitní.

V případě, že zrovna vy jste „fajnšmekři“ a kávu si vychutnáváte, rozhodně investujte. Silná chuť a vůně, lahodná pěna – to vše dostanete s kávovary na tvorbu esspresa, čili pressovače. V nich se pod vysokým tlakem (dle odborníků minimálně 9 barů) přepařuje namletá káva. Většina strojů ale disponuje vyšším tlakem, který se pohybuje kolem 15 barů. Hodnota je důležitá, podstatnější ale je, aby pressovač dokázal tlak udržet. Ohled by se měl brát také na teplotu vodu, jež by se měla pohybovat mezi hodnotami 88- 92°C.

Na co se zaměřit dál?

Nabídka v obchodech je v tomto směru opravdu bohatá a proto byste měli vybírat důkladně. Ve většině parametrů jsou kávovary velmi podobné a liší se jen v detailech. Právě na ty byste se tedy měli zaměřit. Dokáže kávovar předehřívat šálky? Pokud ano, jedná se o vítaný bonus. Vítanou funkcí je také možnost regulace síly a množství kávy, abyste si mohli dopřá jednou slabou, jindy silnější kávu. Lze také zakoupit kávovary, jež mají regulovatelný adaptér pro výšku hrníčku. Výrobci se také mohou předhánět v množství příslušenství a doplňků – nezbytná je odměrka a pěchovač.

Pro přípravu capuccina či latté by měl kávovar disponovat parní tryskou, jež umožňuje našlehat mléko. Ty lepšé dokáží připravit šlehané nápoje jen pomocí stisku tlačítka.

Hlavně správný mlýnek!

Na něm totiž záleží úspěch! Pokud správně namele kávu, vše bude v pořádku. Bude-li rozdrcená na prach, snadno se spálí a zanechá nepříjemnou chuť. Nahrubo namletá zrna pak nedodají nápoji správnu chuť a vůni, po níž zcela jistě toužíte. Nejjednodušší je pořídit kávovar s integrovným mlýnkem, jež tento úko zvládne za vás.

Při výběru myslete i na design. Většinou narazíte na jednoduché kávovary s čistými linemi a futuristickým designem. Lze však narazit i na barevné kousky.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

peta1 | 10. 09. 2017, 09:41

Vybrat kávovar je docela věda a pomoci vám může i tento návod - https://www.covybrat.cz/vybrat-kavovar-cajovar/ . Dozvíte se jaké jsou typy kávovarů, jaké mají důležité funkce a podle čeho vybrat ten nejvhodnější pro vaše potřeby.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému