Řešení nudného interiéru – samolepící dekorace

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
01. 03. 2020
Chcete do svého domova dostat trochu moderny a přitom nekupovat drahé designové doplňky nebo rovnou měnit celý nábytek? Na nudný interiér je jednoduchý recept. Nese název „samolepící dekorace“ a při úpravě interiérů se těší velké popularitě.

Návrhy samolepících dekorací se zabývá celá řada designérů a na trhu je čím dál širší nabídka. Prvotní grafické prvky nebo třeba jednoduché květy místo v nabídce stále mají, avšak portfolio motivů je už daleko bohatší a vy si tak můžete vybrat nejvhodnější prvky do kuchyně, obývacího pokoje nebo třeba koupelny.

Podle čeho vybírat
Předtím, než se rozhodnete pro určitý motiv, promyslete si, kam jej chcete umístit – tedy nejen místnost, ale i povrch. S tím souvisí výběr materiálu dekorace. Ideální je pro umístění hladký a suchý povrch, nezáleží tedy na tom, zda ji chcete umístit na sádrokarton či jiný podklad. Je tedy možné vyzdobit si pomocí dekorace třeba stěnu s kachličkami, dřevěným povrchem, obklady nebo jiným nesavým povrchem. Na nerovné podklady je třeba vhodné samolepku nejdříve nahřát (např. fénem) a pak ji lépe vytvarovat. Nejméně náročným podkladem je sklo, k němuž dekorace přilne bez námahy sama.

Druhy povrchů
Materiál, z něhož jsou samolepící dekorace vyráběny se rozhodně neomezuje na nejznámější vinylové, oblíbené pro svou snadnou údržbu. Vybírat můžete z velurového nebo semišového provedení, adhezivního, vliesového či metalického. Možná jste se již setkali se samolepícími zrcadli na zeď – právě ty byly inspirací pro vznik dekorací se zrcadlovým povrchem. Ti náročnější pak mohou svůj interiér dotvořit pomocí korkových, jutových, popřípadě semišových samolepek.

Motivy
Aby působil interiér jemně a čistě, je vhodné vybírat samolepící dekorace s ohledem na důležité prvky místnosti. Tou první je barva výmalby. Samolepící dekorace se nehodí na tapety s výraznými motivy, ani není záhodno kombinovat několik samolepících motivů dohromady. Ohled by se měl brát i na další zařízení tak, aby jej doplňoval a ladil s ním. Do menších místností se hodí menší motivy a do rozlehlejších prostorů zase naopak. S velikostí motivů by ale neměl být problém, jsou totiž povětšinou vyráběny v několika variantách.

Může se stát, že dekorace po čase ztratí své kouzlo. A právě tady je velká výhoda tohoto doplňku – lze jej totiž jednoduše odstranit a třeba vyměnit za jiný.

Fototapety místo obrazů
V případě, že samolepící dekorace není přesně to, co jste hledali, pak je tu ještě jeden tip, jak udělat svůj domov modernější a originálnější. Tím je fototapeta, realistický obraz, který má nesčetně mnoho podob. Od menších obrazů, až po motivy přes celou zeď. Jsou oblíbeným trikem, jak zvětšit malé prostory – na tapetě přes celou zeď totiž může být efektně domalováno pokračování pokoje.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému