Solární panely - když domácnost funguje díky slunci

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
26. 10. 2020
V současné době se o solárních panelech velmi horlivě diskutuje. Téma využívání obnovitelných zdrojů energie je předmětem rozhovorů odborníků i laiků. V tomto článku se společně podíváme na to, proč tomu tak je. Co byste měli vědět o solárních panelech?

Solární panely jsou systémem, který dokáže přijímat a následně zpracovávat energii ze slunečních paprsků. Jejich pořízení něco stojí, na druhé straně však stojí za připomenutí, že stále běží dotační program s názvem „Zelená úsporám“, který snahy obyvatelů šetřit životní prostředí podporuje finanční pomocí ve výších podle určitých kritérií. Za otázkou, zda se solární panely vyplatí, stojí mnoho přitakávajících i negativních odpovědí. Nejvýraznější argumenty obou břehů připomenou následující řádky.

Co je to solární panel?

Panely jsou velmi důmyslnou technologií, která je tvořena polovodičovými nebo organickými prvky. Ty jsou schopny vykonávat činnost, na jejímž konci je sluneční energie zpracovaná pro potřeby společnosti. Existuje několik typů panelů – křemíkový, organický a fotovoltaické fólie.

Solární panely jsou drahé – hlavní nevýhoda

Ano, není žádným tajemstvím, že pořízení malé domácí solární elektrárny není zrovna levnou záležitostí. A tak kdekdo smete nápad na solární panely ze stolu dříve, než o něm začne uvažovat do důsledků. Pokud byste chtěli systém solárních kolektorů pro ohřev vody a vytápění, je nutné počítat náklady na pořízení v desetitisících, pokud byste chtěli fotovoltaiku, která vám bude do domu dodávat elektrickou energii, pak se náklady vyšplhají do statisíců. A pokud si uvědomíme, že panely jsou schopny přeměnit přibližně pouze 20 procent dopadajícího slunečního záření, pak je tu další význačná nevýhoda.

Ještě je nutné zmínit, že Česká republika leží v mírném podnebném pásu, a tak podmínky pro efektivní provozování solárních panelů nejsou přímo příhodné. I tak je lze ale úspěšně provozovat, a to nejvýhodněji ve Znojemském kraji, kam dopadá největší roční podíl slunečních paprsků.

Solární panely umožňují šetřit životní prostředí

A dostáváme se k výhodám, které jsou velmi významné nejen pro jednotlivce, kteří si solární panely pořídí na svůj dům, ale též pro celou společnost, která má tak záruku, že si bude moci uchovat své energetické nároky i do budoucna, a to v plném rozsahu. Fosilní paliva a zdroje ve velkém ubývají, a tak je nasnadě zkoušet cesty přírodních obnovitelných zdrojů. Proto se solární panely těší takové oblibě. Sluneční energie je nevyčerpatelná a ve své podstatě zadarmo, to je další pádný argument stojící na straně využití solárních panelů. V neposlední řadě je tu samozřejmě i skutečnost neustálého vývoje v oboru, který je předzvěstí, že se nastíněné nevýhody mohou v budoucnu plně odstranit.

Solární panely jsou velmi zajímavým tématem, které by nemělo uniknout nikomu, kdo se o problematiku obnovitelných zdrojů v menší či větší míře zajímá. Uvažujete-li o investici tímto směrem, pak vězte, že návratnost již klesá pod magickou hranici 10 let. 

Pro Senior Portál napsala
Jana Krčová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému