Upravte si textil pomocí sava

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
31. 10. 2020
Savování je jedna z dalších technik úpravy textilu, kterou si může každý vyzkoušet sám v pohodlí domova. Možná jste o této technice již slyšeli v souvislosti s batikováním, o kterém jste se mohli něco dočíst v červencovém Magazínu. Pokud netušíte, jak si upravit a vylepšit oblečení a domácí textilie pomocí Sava, čtěte dál.

Úprava textilu pomocí chemického přípravku Savo je známá snad o té doby, co Savo samo. Hospodyňky jistě ví, že Savo není vhodné „jen“ jako dezinfekční prostředek používaný při domácím úklidu, ale dá se pomocí něj poměrně snadno zbavit i skvrn od červeného vína a dalších těžko vypratelných nečistot. A pokud už jste někdy Savo používali na čištění ubrusu po vydařené oslavě, jistě tušíte jaké má Savo účinky a jste už tedy jen kousek od toho začít pomocí tohoto páchnoucího prostředku tvořit.

Ještě před samotným návodem „jak na to“, zmiňme si rozdíly mezi savováním a batikováním. Můžete pak lépe posoudit, která z metod je pro vás vhodnější. Velkou výhodou savování vidím hlavně v množství a ceně pomůcek, které k němu potřebujete – k základnímu savování potřebujete Savo a láhev s rozprašovačem. Na rozdíl od toho batika vyžaduje zakoupení barev, velký hrnec, provázky, ocet a další.

Naopak výhodou batiky je její nenáročnost. Pokud se řídíte návodu, není na batice co zkazit a výsledek vypadá velice efektně. V tomto ohledu je savování náročnější – vyžaduje zručnost už jen proto, že pracujete s velmi agresivním chemickým přípravkem, nemluvě o práci se šablonkami a jinými náročnějšími postupy.

Nemusíte však zoufat. V následujících řádcích si představíme dva postupy savování. První je vhodný i pro absolutní začátečníky, druhý vyžaduje trochu cviku, ale s pomocí návodu jej jistě zvládnete i pokud jste v oblasti úpravy textilu úplný laik. Ať už tak či tak, každopádně budeme potřebovat Savo naředěné s vodou v poměru uvedeným na lahvi a lahvičku s rozprašovačem. Při práci s chemikálií nezapomeňte na ochranné rukavice a starší oděv.

Co se výběru textilie týče, nejvhodnější je bavlna v barvě jiné než bílé – na té už by nebylo co bělit. Nezáleží na tom, zda jde o tričko či ubrus. V prvním, nejjednodušším způsobu savování stačí, když vybranou textilii zmačkáme či zamotáme a na igelitovém povrchu z dálky cca. 40 cm pošplícháte roztokem Sava a vody. Za chvilku již na textilii uvidíte miniaturní bílé kapičky a když textil po uschnutí roztoku rozložíte, vznikne jakoby mramorování – tam kam dopadly kapky roztoku budou světlá místa, ty která nebyla pošplíchána (díky zmačkání) budou tmavá.

Druhým způsobem jak využít savování je pomocí šablonek. Postupujte následovně – z kartonu si vyrobte šablonku toho, co chcete zobrazit na textilii. Fantazii se meze nekladou, savo můžete šplíchat okolo šablony, tudíž bude motiv tmavý, či naopak vystřihnout šablonu do velkého kartonu a vysavovat ji světle a okolí nechat tmavé. Pokud si nevíte rady, nebojte se zabrousit na internet, kde najdete velké množství inspirace. Dále budeme potřebovat další karton, který ještě schováme do igelitové tašky a vložíme pod textilii – případně do trička (jakoby bychom jej chtěli obléknout). Tímto krokem zabráníme tomu, aby se savo prosáklo např. na záda trička.

Na připravený textil položíme zhotovenou šablonku (můžete přichytit špendlíkem, či přilepit tuhým lepidle, které následně vypereme) a opět opatrně šplícháme rozprašovačem roztok sava a vody. Opět je lepší rozprašovat z větší dálky. V případě, že roztok našplícháte z velké blízkosti, může se stát, že se na textilii vytvoří malá loužička, která se rozpije pod šablonu a zničí tak vybraný motiv.

Ať už si zvolíte batiku, savování či jinou metodu úpravy textilu, nezoufejte při případných prvních nezdarech. A při práci se Savem to platí dvojnásob – je to technika zajímavá, ale vyžaduje cvik a trénink. Takže neváhejte a pusťte se do tvůrčí činnosti, ta totiž jistě potěší nejen vaše oko, ale i ducha!

Pro Senior Portál napsala
Lucie Čačalová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému