Věřit či nevěřit? Co pro nás dělají realitní kanceláře?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
09. 01. 2021
Prodáváte byt? Kupujete? Nebo „jen“ pronajímáte? Je lepší nikomu nevěřit nebo naopak svěřit se do péče realitních kanceláří? V době, kdy slýcháme o realitních kancelářích, které vydělávají jen na pokutách od zákazníků, ale také v době, kdy se lidí okrádají navzájem vědomě i nevědomě. Co pro nás dělají realitní kanceláře?

Výhody?

Má vlastně taková spolupráce s realitní kanceláří nějaké výhody? Pokud si vyberete tu správnou, tak ano, má. Aniž byste museli vkládat svůj byt na dvacet webových reklamních (a placených!) stránek, realitní kancelář to udělá za vás. Najde klienty, domluví zájemcům prohlídky tak, aby vám vyhovovaly a pokud se obchod zdaří, vyhotoví smlouvy a zajistí jejich kvalitu. Nakonec za vás oběhá katastrální úřad, přepisy a ještě nabídne daňové přiznání kvůli dani z převodu nemovitosti. Pokud si chcete ušetřit čas a nervy, realitní kancelář je jasná volba a nedůvěra je naprosto zbytečná.

Která je ta dobrá?

Samozřejmě tady se dostáváme k části „jak vybrat spolehlivou realitní kancelář“. Já z vlastní zkušenosti doporučuji vynechat malé „realitky“ a makléře na volné noze. Stalo se u nejmenované realitní kanceláře, která čítala tři makléře i s paní na mateřské, velmi obtížným domoci se opravy špatně zhotovené nájemní smlouvy, když společnost nemá ani vlastní právníky. A hlavně zeptat se svých známých – protože pozitivní reference z první ruky vám nejlíp řeknou, kdo umí. Určitě pomůže také zapnout si www.sreality.cz a zkusit, která z realitních kanceláří ve vašem regionu nabízí nejvíce realit.

Exkluzivita a neexkluzivita

Výhradní smlouva, smlouva o exkluzivitě, exkluzivní smlouva. To všechno je označení pro smlouvu, která vám zabrání inzerovat si nemovitost sami, ale zároveň vás zbaví spousty starostí. Pokud máte na nemovitost kupce – známého, souseda a podobně, musíte si u realitní kanceláře dojednat slevu na provizi – přeci jen – vy uděláte kus práce za ně, když si sami najdete zájemce. Dobrá realitní kancelář s tímto řešením nemá problém, vy budete spokojení, váš známý bude spokojený a navíc budete mít jistotu, že je všechno zařízeno a právně v pořádku. Pokud je vám jedno, kdo koupí vaši nemovitost, je pro vás exkluzivní smlouva jasná volba (vždy si přečtěte podmínky, není exkluzivní jako exkluzivní!). Nemluvně o tom, že větší realitní kanceláře mívají vlastní hypoteční centrum a rovnou vám poví, zda-li zájemce dosáhne na případný úvěr na nemovitost.

Teď se možná rozčilujete, proč byste se měli někam upisovat. Ale zamysleme se spolu. Pokud se o vaši nemovitost bude starat jedna realitní kancelář (dobrá a osvědčená kancelář!), máte jistotu, že si s cenou nebude dělat kdo chce co chce (to se bez smlouvy stává u většiny případů), budete mít kompletní servis bez přetahování kanceláří. Ještě jednou ale upozorním, než cokoliv podepíšete, dvakrát si to přečtěte a ptejte se – od toho máme ústa, abychom je používali k mluvení.

Pokud už máte důvod k nedůvěře, podepište aspoň smlouvu nevýhradní – znamená to, že máte smluvně danou cenu a podmínky obchodu – vy máte „papír“ v ruce a realitní kanceláře mají závazek jasně daný.

Ještě jedna rada, pokud váš známý je právník a řekne vám, že není problém, že kupní smlouvu zvládne bez potíží, neznamená to, že je to specialista přes prodej realit a že vám zajistí stoprocentně pojištěný obchod. Hledejte specialistu, protože tak, jako si na plynový kotel nepozvete zubaře, nenecháte si vystavit smlouvy specialistou na rozvody.

Nevýhody

Ale nebudu vám mazat med kolem pusy. Tak, jako má všechno svoje výhody, mají i realitní kanceláře svoje nevýhody. Samozřejmě ta první – můžete si vybrat špatnou realitku a podepsat bez čtení smlouvu, která je pro vás nevýhodná. Pak náhle zjišťujete, jak moc kvalitní má kancelář právní oddělení, protože nejste schopni se ze smlouvy vyvléct.

Druhá nevýhoda, často zmiňovaná, pokud uzavřete smlouvu s realitní kanceláří a přijde za vámi zájemce „Hele, víte, my vám dáme o sto tisíc víc, když nebudeme muset platit provizi 150 realitní kanceláři.“ Tak mu nemůžete říct ano.

Každopádně, kancelář si dopředu „proklepněte“ co se velikosti a zkušeností v daném městě týká. Smlouvu si přečtěte klidně i třikrát a ptejte se, ptejte se a ptejte se!

Pro Senior Portál napsala
Šárka Poláková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

vlasik | 10. 03. 2017, 14:03

Kupoval jsem dům přes jednu z největších realitek v republice M&M Reality. Nedovedu si ani představit, že bych veškere úkony spojene s koupi RD řešil sám. Asi bych se z toho zbláznil. Neměl jsem bohužel ve svém okolí nikoho kdo by mi doporučil nějakou schopnou realitku nebo makléře. Na internetu jsem neustále narážel na negativní recenze zaměřené proti M&M realitám ... nakonec se mi jeden z makléřu ozval přes můj podaný inzerát. Nevěděl jsem, že je to chlapík z M&M než se osobně představil. Nakonec jsme vše s tímto člověkem zrealizovali a dnes mohu říct, že to byl obchod mého života! 

petr.sejc | 01. 03. 2017, 16:14

Pěkný den. Trochu přihodím do mlýna. Realitní kancelář je především o pohodlnosti. Osobní pohodlnosti kupujícího i prodávajícího. Při troše štěstí umí šetřit čas a v globále i peníze.  Zkoušel jsem prodat pozemek včetně garáže v okrese Ostrava svépomocí ,protože jsem nechtěl být svázán exkluzívní smlouvou. Nebudu to nějak pitvat. Pár nabídek od RK jsem dostal, pak kolem pěti osobních návštěv s přímými zájemci. Celkově tři měsíce ztracené a nic reálně domluveného.

Když jsem je seznámil s tím, co nás vše čeká - sepsání smlouvy, návštěva notáře a právníka kvůli smlouvě, břemeno v podobě elektro přípojky, zkombinoval s požadovanou cenou a ukázal kupu papírů, co jsem k pozemku měl, většinou všichni vycouvali. Pro mě x ztracených hodin vniveč. Rezignovaně jsme to s manželkou prodali přes realitní kancelář. Makléř vše sepsal a vypomohl s papírováním, ušetřil mě hodin mého lítání a papírování. Zahradu a garáž nakonec prodal ještě výhodněji, než jsme plánoval. Prodávat bez  realitky je sice krásná vize, člověk si myslí, kolik sám vydělá a kolik naopak "nevydělá" realitce, ale když zvážím pro a proti, je pro mě asi lepší volba ta realitka. Je to samozřejmě hodně o makléři a jeho schopnostech, ale ... může se to i vyplatit.  

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému