Výběr psa není impulzivní záležitost

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
19. 03. 2020
Pokud uvažujete o pořízení psa – nejlepšího přítele a spřízněné duše, pak je tento článek právě pro vás. Podle čeho si však vybrat toho nejlepšího společníka?

S novým domácím mazlíčkem přichází radosti i starosti. Aby toho negativního bylo nejméně, je třeba důkladně vybírat. Základních otázek, na které je ještě před koupí potřeba odpovědět, je několik. Podívejme se tedy blíže na každou z nich.

Proč si chceme psa pořídit?

Zásadní otázka při výběru plemene. Chceme-li psa společníka, je dobré vybírat menší rasu s klidnou povahou a méně náročnou péčí. Pokud ale očekáváme, že bude plnit i funkci hlídače, je třeba se mu daleko více věnovat. Samozřejmostí by měly být návštěvy „cvičáků,“ aby vám pes, lidově řečeno, nepřerostl přes hlavu – nevycvičený pes by mohl totiž špatně odhadnout situaci a jeho chování by tak mohlo být nepředvídatelné. Některá plemena jsou určena jen na obranu, jiná i na útok. V úvahu se musí také brát původ psa, kdy za jeho chování mohou například prožitá traumata.

Vybrat čistokrevného psa nebo voříška z útulku?

Ne vždy je pravda, že psi s průkazem původu jsou dražší než plemena bez něj. Tak jako tak ale platí, že pořizovací cena je jen zlomek nákladů. U voříšků (ať už u štěňat kříženců nebo dospělých jedinců) z útulku je někdy těžší rozpoznat a uhodnout povahové rysy na rozdíl od psů, jejichž původ znáte. Navíc existuje určitý standard plemene, který nám situaci usnadní. Štěně s „papíry“ se také v průběhu života vyhne zdravotním nepříjemnostem a komplikacím, jako je třeba dysplazie kyčelních kloubů.

Do bytu či na zahradu?

Psa vybírejte i podle toho, jak velké bude jeho teritorium. Větší a živější plemeno vyžaduje zahradu, avšak společenský pes jako je třeba labrador, netrpí ani v menším bytě – pokud má samozřejmě dostatek pohybu venku. Štěňata vám ale také mohou v domě udělat během chvilky pěkný nepořádek, nemluvě o nebezpečí šňůr od spotřebičů.

Tipy při výběru

V současnosti je vyšlechtěno kolem čtyř set plemen psů s různými vlastnostmi i vzhledem. Každý z nich byl šlechtěn pro speciální účely a podle toho by se měla štěňata vybírat. Například honiči nebo pastevečtí psi potřebují velký výběh, a tak jsou vhodní pro chov na venkově. Naopak méně pohybu potřebují teriéři, kteří jsou tedy vhodní do bytů. Některé rasy byly vyšlechtěny přímo tak, aby byli společenští a dobře přizpůsobiví. V poslední době módní trpasličí plemena jsou choulostivá a nemají ráda dovádění a divoké hry.

Zohledňovat by se tedy měly nejen životní podmínky, jak již bylo zmiňováno, ale také váš životní styl a nároky. U čistokrevných plemen není problém podívat se na psy na výstavách, popovídat si s majiteli a získat tak cenné informace. Prioritní by tedy neměl být vzhled.

Vlastnostmi se od sebe liší i psi a feny. Pejskové jsou samostatnější, avšak pokud je mu bráněno v páření, může být nevrlý a často utíkat. Ale jak známo - pán si nevybírá psa, ale pes pána. Musíte si s novým společníkem jednoduše padnout do oka na první pohled.

Pro Senior portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Charrlie | 07. 01. 2011, 16:48

No, podle mě jsou nejlepší voříšci... jsou nejchytřejší a takové tulidla... jsou to nejvěrnější psi...

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému