Zimní zahrada není obyčejný skleník!

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
28. 02. 2020
Máte kolem sebe rádi květiny a zeleň? Je pro vás zimní období ubíjející svou všudypřítomnou mrazivě bílou (v lepším případě) nebo šedou (v případě horším) barvou? Pokud máte alespoň kousek volného prostoru, neváhejte a přeměňte ho na zimní zahradu. Ta je přirozeným přechodem mezi interiérem a exteriérem vašeho bydlení a dokáže vám nahradit vaše vysněné roční období.

Místo, kde duše nabírá sil

Jen málokdo si pořizuje zimní zahradu proto, že chce pěstovat vlastní zeleninu i v zimě. Mnohem častěji jde o místo relaxace, klidu a uvolnění. Místo, kam chodíme například na snídani nebo večeři a kde si čteme knihu mezi rostlinami. Na takový prostor můžete přeměnit klidně i balkon, pokud víte jak na to. Stačí jen asi deset metrů čtverečných.

Trocha teorie aneb kde a jak

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je jedno, na které světové straně naše vysněná zimní zahrada bude, opak je pravdou. Většinou se totiž volí orientace na jižní stranu. Důvod je prostý – teplo. Pokud se pro tuto možnost rozhodnete, důkladně si zjistěte možnosti ventilace. V letních měsících by se totiž mohla vaše oáza klidu změnit v neobyvatelnou výheň. Zároveň je dobré mít připravené nějaké stínění, aby vás přemíra slunečního svitu neobtěžovala.

Ideálním materiálem je samozřejmě sklo nebo průhledný polykarbonát. Velké plochy sice mohou vypadat křehce, nicméně existují specializovaní výrobci a ti pro vás na míru zhotoví skleněné desky o šestkrát větší pevnosti než obyčejné sklo.

Co si tam vlastně zasadíme?

I pokud pomineme výše zmiňovanou zeleninu, zůstává náš výběr poměrně široký. Jednou z možností je udělat ze zimní zahrady tropický ráj. Nebojte se zasázet nejen citrusy, ale třebas i banánovníky, palmy, agáve nebo datlovník.

Zvolit si však můžete temperované zimní zahrady, tj. přechod mezi zahradami teplými a studenými. Ideálními rostlinami se v tomto případě jeví citrusy, jasmín, bugenviley nebo mučenky.

Jak vidíte, výběr je opravdu široký a je jen na vás, zda chcete mít u domu karibik nebo rozkvetlou alpskou louku.

Pro Senior portál napsal
Radek Šauer


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Alena | 16. 02. 2013, 14:44

Trošku Vás, Pepo, podezřívám, zda Vaše poněkud vychýlená představivost není pouhou snahou zaujmout za každou cenu... 

Pepa | 16. 02. 2013, 14:22

Jen jsem si představil, že bych za spoustu peněz pořídil velký skleník coby zimní zahradu s mnoha rostlinami i, jak píše Alena, ptactvem, a nějaký nezodpovědný papouch by v něm utrousil svůj zob tak nešťastně, že by se semínka konopí uchytila v prohnojené půdě, rostla a rostla.  Protože někdy lecos vidím černě, výsledkem by mohla být spoušť zanechaná policejním komandem ve smyslu pomáhat a chránit před drogami viditelnými za prosklenými stěnami zimní zahrady. Mezi střepy, tlejícími zelenisky a peřím již nepřítomných opeřenců bych pak objevil zapomenutý pendrek, který bych použil jako bidélko pro vycpaného ptáka v obýváku nad televizí.

Alena | 16. 02. 2013, 12:39

I když si vůbec nedovedu představit, kolik by mě taková legrace mohla stát peněz, zvláště ta na obrázku, bylo by krásné relaxovat a  meditovat mezi flórou a ev. faunou, třeba cizokrajných ptáčků a motýlků. Směr balkónu však nezměním, a k letní zahradě bych musela přikoupit barák, tak to řeším hojnými pokojovými rostlinami, mnohdy zprvu méně známého původu, které však rovněž potřebují váš čas, ale oplácí  živou krásou, růstem, někdy květem. Fialky jsou v tomto směru ideální a vděčné... Ale je ještě jedna možnost, jak nahradit vlastní zimní (podzimní, jarní) zahradu. Člověk se může třeba s vnoučaty procházet nebo i posedět v nejbližším arboretu. Myslím, že tato možnost je dnes málo doceněna, avšak buďme si jisti, že o prostředí se tam starají skuteční profesionálové a nejen městský člověk jistě ocení všechny možné rozmanitosti rostlinné říše... Stačí napsat do googlu slovo arboretum či botanická zahrada, a zobrazí se vám odkazy. Vyberete patřičné místo, kliknete a pak jen zjistíte otevírací doby. Anebo také ráda procházím nejrůznější zahradnictví. A těch je i díky supermarketům čím dál víc. A když nic nekoupím, alespoň za procházku to vždycky stojí...

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému