Ozdobte si zahradu z ubrousků či látek

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
28. 02. 2019
Popustit uzdu fantazii je občas potřeba. Zkuste si tentokrát vytvořit působivé dekorace s pomocí decoupage nebo patchworku! I když vám možná cizí názvy nic neříkají, neměje obavy – obě techniky jsou jednoduché a pravděpodobně se s nimi nesetkáváte poprvé. Čtěte dál a dozvíte se rady a tipy pro tvořivé chvíle.

 

Decoupage [dekupáž] neboli ubrousková metoda

Začněme s takzvanou ubrouskovou metodou, což je způsob zdobení s pomocí motivů z ubrousků. Název pochází z francouzštiny a překládá se jako „stříhat“ či „vystřihovat“. Jednoduchou metodou lze dekorovat téměř cokoliv – květináče, rámečky, dřevěné plochy, sklo, keramiku, svíčky nebo i textil. Samotnou technikou můžeme vyrobit třeba i obraz. Díky tomu, jak je technika rozšířená, není problém sehnat vše potřebné k tvorbě ve specializovaných prodejnách s výtvarnými potřebami.

Pro začátečníky je nejjednodušší pustit se například do zdobení květináče. Ten se natře vybranou barvou a nechá zaschnout.  Štětcem se nanese vrstva krakelovacího laku, počká se opět na zaschnutí a na místo, kde bude obrázek, je nanesena vrstva univerzálního lepidla. Z ubrousku vystřihnete vybraný motiv (použije se pouze nejsvrchnější vrstva s obrázkem), ten se položí na vybrané místo a plochým štětcem se uhladí. Znovu na ubrousek nanesete lepidlo a po zaschnutí celý květináč přetřete lesklým či polomatným lakem. Nikterak složité a přece efektní.

TIP! Vytvářet můžete různé styly – například popraskání. Toho docílíte postupným nanášením silnějších či tenčích vrstev základového a krakelovacího laku. 

Patchwork - sešijte si mozaiku!

Další technika, kterou si představíme, znamená ve volném překladu „vyrobeno ze záplat“. Je stará asi 300 let a pochází z Anglie, kdy se lidé snažili spotřebovat i zbytky látky nebo staré kusy oblečení. Sešíváním různě velkých i barevných látek vznikají neobvyklé originální vzory, jež se mohou například spojovat do geometrických obrazců. V jednoduchosti je krása a právě to také umožňuje vytváření stále nových variant.

V současné době je ale možno sehnat i speciální látky na patchwork s různými motivy. Nejčastěji se technika používá k výrobě dek či polštářů, ale záleží jen na vaší fantazii, do čeho se pustíte. Využití mohou výrobky najít jako originální přehozy na zahradní nábytek, výjimečná není ani tvorba oblečení nebo batohů. V České republice se patchwork těší velké oblibě a při patchworkových klubech se můžete přihlásit do některého z kurzů nebo školení. 

TIP! Zkuste si vyhrát například s hračkami! Pomoci vám k tomu mohou třeba šablony, které se dají volně najít na internetu. 

Pro Senior portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému