Fair Trade - férové obchodování

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
24. 07. 2020
Pojem Fair Trade je označením pro spravedlivý obchod. Jeho cílem je podpora znevýhodněných pěstitelů a řemeslníků z rozvojových zemí Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Významnou roli zde hraje pouto mezi výrobcem a spotřebitelem – producent má díky Fair Trade zajištěny důstojnější podmínky života i možnost zvítězit nad bídou, zkrátka žít o něco lépe. Spotřebitel má zase díky Fair Trade jedinečnou příležitost zapojit se do snižování chudoby lidí na celém světě, a to velmi jednoduchým a účinným způsobem.

Jedním z principů Fair Trade je stanovení spravedlivé ceny výrobku. To znamená, že pěstitelé či řemeslníci dostanou za své výrobky vždy takovou částku, která jim umožní pokrýt veškeré náklady spojené s výrobou a zajistí jim důstojné žití. Stanovují se tedy tzv. minimální ceny, pod které nesmí dohodnuté ceny mezi obchodníkem a výrobcem nikdy klesnout. Díky tomuto principu je zlepšováno živobytí drobných pěstitelů.

Dalším neméně významným principem  Fair Trade je zákaz dětské práce. Ta totiž narušuje zdravý tělesný i psychický vývoj dítěte, omezuje ho ve vzdělávání a celkově ve zdravém vývoji. Označení Fair Trade nám tedy mimo jiné říká, že na tvorbě výrobku se nepodílely žádné děti.

Pěstitelům a řemeslníkům jsou zaručeny důstojné a bezpečné pracovní podmínky, dostávají za svoji práci odpovídající mzdu, jenž pokryje jejich životní náklady. Další výhodou je bezesporu tzv. sociální příplatek, který jsou obchodníci zapojeni do Fair Trade povinni vyplácet družstvům výrobců. Tento dodatečný příjem je následně věnován do projektů místního rozvoje, většinou putuje na rozvoj sociální oblasti.

Za zmínku jistě stojí i to, že při produkci Fair Trade výrobků se upouští od používání škodlivých agrochemikálií a nesetkáme se ani s geneticky upravenými plodinami. Udržovány jsou takové pěstitelské a výrobní postupy, které zachovávají ekosystémy pro příští generace, zároveň také chrání zdraví výrobců i spotřebitelů. Je tedy podporováno ekologické zemědělství.

Stručná historie Fair Trade

Férové obchodování má své počátky zřejmě kolem roku 1946. Hnutí má původ v několika poválečných aktivitách reagujících na proměnu do té doby koloniálně uspořádaného světa. V Evropě i v USA se angažovaly rozličné církevní organizace, které začaly dovážet z rozvojových zemí výrobky od tamních obyvatel. Za první Fair Trade organizace můžeme označit americké The Thousand Villages („Tisíc vesnic“) a SERRV.

Fair Trade není pouze jediná organizace. Je to celosvětové a rozmanité hnutí, které není lhostejné vůči nespravedlivému obchodování a nedůstojným podmínkám mnohých výrobců z rozvojových oblastí. Vychází z konceptu trvale udržitelného rozvoje.

Kdo z Fair Trade profituje?

Výhody plynou samozřejmě pro pěstitele, zemědělce a řemeslníky, kterých je nyní zapojeno přes milion v 58 zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Tito výrobci profitují ze zmiňované minimální ceny zboží, která jim zaručuje spravedlnost a důstojnost, výhodné je pro ně také to, že mohou díky Fair Trade investovat do svých organizací, zlepšit tím život v dané komunitě a chránit životní prostředí.

Spotřebitel má zase možnost koupí výrobků Fair Trade podpořit dobrou věc a vyjádřit tak nahlas svůj názor, že je solidární vůči lidem, kteří produkt vyrobili a nejsou mu lhostejné podmínky, za jakých k produkci došlo, jak byl výrobce odměněn a tak dále.

Z činnosti hnutí Fair Trade profituje i životní prostředí, díky přísnému zákazu používání geneticky modifikovaných organismů a omezování používání zemědělské chemie. Naopak je podporován systém integrované zemědělské ochrany, který zlepšuje úrodnost půdy.

Jsou všechny výrobky Fair Trade zároveň i „bio“?

Ne všechny výrobky Fair Trade pochází zároveň i z ekologického zemědělství. Fair Trade sice zahrnuje určitá pravidla ekologické udržitelnosti, avšak ta nejsou natolik přísná, jak je tomu u výrobků ekologického zemědělství. Přestože některé výrobky Fair Trade splňují požadavky na „bio“, z finančních důvodů toto označení ani nenesou.

Hnutí Fair Trade je jedno z mnoha, které nezavírá oči před stinnými stránkami tohoto světa a aktivně se zapříčiňuje o jeho zlepšení. A co my – máme oči otevřené?

Pro Senior Portál napsala
Martina Boudová

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

LuZi | 26. 05. 2011, 20:11

Akurat v aprili sme mali na katedre workshop Enviromentalna a kulturna inakost a zrovna som sa podielala na stanku o Fair trade. MYslienka je to krasna, ale aj s ostatnymi, co sme to mali na starost, sme museli pripustit fakt, ze taky Fair trade by Slovesnko potrebovalo aj samo. Bohuzial, nevidim velky zmysel predaja Fair trade vyrobkov v stredeńej Europe, ktora sama potrebuje pomoc. Skvela ukazka bol graf, co sme vypracovali, ktory porovnaval ceny slovenskych ekvivalentnych vyrobkov. Niektore dokonca s rovnakym certifikatom kvality pestovania tej istej krajiny - akurat, ze pod znackou Popradska kava boli o 70%lacnejsie. Ine zapadne krajiny by sa vsak mali zamysliet a naozaj kupovat vyrobky za ferove ceny a nie ruinovat rozvojove krajiny este viac.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému